Jednou z možných variant je přihlášení dítěte na příměstský tábor.  Ty pořádají domy dětí a mládeže nebo rodinná centra. Mezi rodiči jsou tyto tábory velmi žádané.

Potvrdila to vedoucí pedagogického úseku mělnického domu dětí Jana Jenčová. „Jsme úplně plní, až po strop. Brali jsme i ty, kteří byli takzvaně pod čarou," prozradila. „Rádi bychom vzali i další děti, ale už zkrátka nemáme personální kapacity," řekla Jenčová s tím, že každý rok v létě je situace stejná. Jednotlivé týdenní turnusy se zaplní ještě před začátkem prázdnin, mnohé děti přitom absolvují i dva a více táborů.


Plně obsazení jsou také v Domě dětí a mládeže v Neratovicích, kde však pořádají příměstský tábor pouze v prvním červencovém týdnu. V týdnu následujícím pak nabízelo centrum jednodenní výlety, o ty ale podle vychovatelky Pavly Weishäuplové nebyl zájem. „Výlety nebudou, přihlásilo se málo dětí. Stačilo by jich dvacet, na malý autobus, ale měli jsme jich jenom šest až sedm. V takovém počtu se to nevyplatí," přiznala.


Ani do kralupského domu dětí a mládeže už se školáci na tábor nedostanou. Podle jedné z pracovnic Jaroslavy Merfaitové je ovšem na vině hlavně brzký termín přihlášení. „Kvůli objednávce obědů a dalších věcí jsme měli uzavření přihlášek docela brzy, takže se nám moc dětí nesešlo. Ve druhém prázdninovém týdnu jsme proto příměstský tábor úplně zrušili, nebyl zkrátka nikdo, kdo by k nám přišel," prozradila. Merfaitová zároveň připomněla, že přihlášky na pobytový tábor v Mokrosukách je potřeba podat do konce příštího týdne, tedy do 4. července. „Potom už tu nikdo nebude, přes prázdniny je dům dětí uzavřený."

Mezi Kralupskými je naopak zájem o příměstské tábory, které pořádá AZ Centrum. Gabriela Stachová prozradila, že volných míst už zbývá jenom pár. „Z osmi nabízených turnusů už jsou dva zcela zaplněné, volnější je jenom týden od 22. července, který bude zaměřený na novinařinu," řekla. „Ostatní tábory jsou víceméně obsazené, zbývá několik posledních míst," dodala Stachová.


Volnou kapacitu nabízí také rodinné a vzdělávací centrum Nebozez v Neratovicích. Podle jeho ředitelky Zuzany Králové jsou jednotlivé turnusy, zaměřené převážně na menší děti, poloprázdné. „Volná místa ještě máme," potvrdila s tím, že první z turnusů proběhne v týdnu od 15. července. „Každý den v týdnu máme naplánovanou nějakou akci venku, třeba výlet do mělnického muzea, za hasiči do Chlumína nebo projížďku na ponících," přiblížila program příměstských táborů.

S nabídkou nezůstává pozadu ani mělnické rodinné centrum Kašpárek. To podle projektové manažerky Kristýny Šlajsové pořádá od 19. srpna divadelní příměstský tábor pod vedením herečky a dramaterapeutky Magdaleny Komárové. „Jde nám hlavně o rozvíjení vztahů, interakce a socializace. Děti od šesti do deseti let tu budou hrát různé etudy a scénky, poslední den pak zahrají představení pro rodiče," prozradila Šlajsová s tím, že kapacita deseti míst je zaplněna zhruba do poloviny.