„Jak nám ukazují záznamy z fotopastí, napajedla nepoužívá zvěř pouze jako místo k napájení, ale i k celkovému osvěžení v tropickém počasí. Tyto vodní plochy se staly běžnou součástí našeho prameniště a pro zvěř přirozeným místem, kde se může v průběhu celého roku osvěžit při své migraci našim jímacím územím,“ uvedl vedoucí střediska Dálkovod Mělnická Vrutice Václav Jásek.

Napajedla bývají průběžně doplňována vodou z nejbližšího zdroje, proto jejich funkčnost tropické teploty nijak neohrožují.

V současné době slouží zvířatům jako jediný zdroj vody nadále šest napajedel. Záznamy z fotopastí prozrazují, že je navštěvuje vysoká zvěř, ale i zajíci, jezevci, lišky, divoká prasata, ptactvo a také drobný hmyz. „Samozřejmě nám nejsou lhostejná zvířátka menších rozměrů, a tak jsme pro živočichy nacházející se v místech čerpacích stanic, jako je Mělnická Vrutice, Lhotka nebo Stříbrník, umístili broukoviště,“ poznamenal Václav Jásek.

Pro ještěrky a drobné plazy pak v místech vzniklo kamenné útočiště, kde se mohou vyhřívat či schovávat. „Hmyz pak nalezne dostatek potravy na květné louce,“ dodal vedoucí střediska Dálkovod Mělnická Vrutice.