Večerní přívalová bouřka, která se přehnala nad krajem, rozmáčela svah, u něhož jejich dům stojí už desítky let, tak silně, až se země dala do pohybu a dům zavalila. Vnější zeď pak nápor několika tun mokré hlíny nevydržela 
a zhroutila se do nitra budovy na místo, kde stávala kuchyň. A s sebou vzala i strop. „Svah se utrhl a část zdi povalil. Zůstal kus nově postavené zdi a věnec, který drží střechu," popsala Vladimíra Motáková dílo zkázy, které  má teď  každý den před očima.

Dům se sice zhroutil až v neděli ráno, už v pátek však Motákovi tušili, že je zle. To když se voda a bláto začaly valit kotelnou a vyrazily skla ve dveřích. Jen o chvíli později na podlahu v patře domu dopadly kusy cihel se zeminou a strop v přízemí se začal nebezpečně prohýbat. „Všude se valila voda. Otevřela jsem dveře a s klukem jsme se snažili odmetat to ven, aby se to nedostalo dál do pokojů," vrátila se Vladimíra Motáková k pátečnímu večeru.

Zničená část domu přitom prošla nedávno rekonstrukcí.  Loni se jí totiž prohnala spodní voda, která zničila koberce a poškodila zdi. Proto Motákovi na zem položili dlažbu, zeď zčásti zpevnili a do kotelny pořídili zcela nový kotel, který ještě ani nestihli zapojit. Patro domu, které se nyní zřítilo, tehdy předělávali na pokoje. Na louce nad domem na svou příležitost čeká i nová střecha s krovy. Ta se ovšem svého využití asi hned tak nedočká…

„Je to neobyvatelné. Už 
v pátek nám hasiči řekli, ať tam nechodíme, že je to nebezpečné. Budeme to muset strhnout," tušila v pondělním večeru Vladimíra Motáková, přestože ještě neměla k dispozici vyjádření od statika.

Na jeho návštěvu si ještě bude muset chvíli počkat, například i likvidátor pojišťovny dorazí až v pátek. Tedy přesně týden po neštěstí. Do té doby nesmějí Motákovi s domem nic dělat. „Přes víkend nepracují a v úterý nám řekli, že toho mají moc a že si máme všechno nafotit a sehnat svědky," uvedla několikanásobná maminka, která už má čtyři dospělé děti.

A právě díky nim  nezůstali Motákovi na ulici. Zázemí našli u jedné z dcer hned ve vedlejším domě, k další dceři si chodí vyprat. Pomoci se dočkali také od sousedů a známých z Přívor. Vladimíra Motáková je v obci poměrně známou osobností, je totiž předsedkyní občanského sdružení Přívorské ženy, které organizuje různé volnočasové aktivity pro děti i dospělé. A navíc peče krásné a lahodné dorty.

„Jakmile se to rozkřiklo, spousta lidí nám hned volala a nabízela pomoc. Zastavovala tu auta, lidé vyskakovali a přikládali ruku k dílu. Nabízeli nám jídlo i místo k přespání," popsala chvíle, kdy se Motákovi snažili z podmáčeného a polorozpadlého domu zachránit co nejvíc věcí. „V první chvíli pomáhali hlavně hasiči, které jsme zavolali, jakmile jsme si vzpomněli na číslo. Úplně se nám totiž vykouřilo
z hlavy," přiznala. „Se synem jsme tahali to základní, hlavně oblečení a další důležité věci. Hasiči zase nosili třeba matrace a postele nám dali na cihly, aby nestály ve vodě," připomněla.

V následujícím dni se u Motákových sešli Přívorští, kteří vytvořili živý řetěz a i přes nebezpečí, které jim v silně podmáčeném a zčásti zhrouceném domě hrozilo, vynosili celý obsah kuchyně. „Vytahali úplně všechno. Formy na dorty, pití ze špajzu i celou ledničku a mrazák. Moc jim za to děkuji," řekla Vladimíra Motáková, která se snaží celou situaci brát s nadhledem a humorem. Zároveň však připouští, že večer na ni všechno doléhá. „V noci nespím. Zavřu oči 
a všechno se mi to promítá 
v hlavě. Přesto se pokouším zůstat pozitivní, v životě už se mi staly horší věci. Hlavní je, že děti i my jsme v pořádku, mohlo to dopadnout hůř," poznamenala.

Příliš těžkou hlavu si z celé situace raději nedělá ani Václav Moták, jehož rodina v domě žila dlouhé desítky let. Nikdy v minulosti přitom podobné nebezpečí nehrozilo. Problém podle něho nastal kvůli radě pracovníka společnosti, u které mají Motákovi dům pojištěný.

„Když tu byl loni po tom přívalu spodní vody likvidátor pojišťovny, doporučil nám, abychom svah od domu odkopali. Skoro mi vynadal, proč to už dávno není hotové," kroutil hlavou. „Tak jsem to tedy udělal, jenomže jak jsem do toho sáhl, zem se oživila, při prvním prudším dešti se to uvolnilo a bouchlo to do zdi," popsal příčinu pátečního neštěstí. „Kdybych to věděl, tak jsem se na to vykašlal. Sice bychom možná měli promáčené zdi, ale alespoň by pořád stály. Stačilo by je vysušit a byl by klid," sypal si popel na hlavu.

Stejně jako jeho žena je i Václav Moták smířený s tím, že dům bude muset jít k zemi. „Až to s pojišťovnou vyřídíme, strhneme to a dům posuneme blíž k silnici. U stráně pak postavím maximálně zeď, kde budu parkovat auto," uzavřel.

Přívorské ženy vyzývají k pomoci

V pátek 23. května zavalilo bahno z polí dům rodiny Motákových z Přívor a nenávratně ho poškodilo. Rodina tak nyní nemá kde bydlet. Kdo můžete, prosíme, pošlete finanční podporu přímo na účet postižené rodiny. Číslo účtu je 170403582, kód banky 0600. Za celou rodinu Motákových předem děkují členky občanského sdružení Přívorské ženy.

S podporou přispěchal také starosta městysu Všetaty – Přívory Miroslav Baloun. Mělnickému deníku potvrdil, že radní odsouhlasili finanční příspěvek, který v tomto týdnu rodině Motákových předají.