Pro sociální dávky si lidé od ledna 2012 nebudou chodit na sociální odbory městských úřadů, ale budou muset zamířit na úřad práce, který sídlí v mělnické Nové ulici. Nebo na kontaktní místa v Kralupech nad Vltavou a v Neratovicích.

Potvrdila to vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví mělnické radnice Drahomíra Pavlíková: „Část nepojistných sociálních dávek bude zrušena a část přesunuta na úřad práce, kde vznikne takzvané jednotné výplatní místo.”

Změna se týká dávek 
v hmotné nouzi, které jsou vypláceny jako příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení nebo jako mimořádná okamžitá pomoc, a také příspěvků pro zdravotně postižené a příspěvku na péči.

Nově podle Pavlíkové od příštího roku vznikne zcela nová dávka, a to příspěvek na mobilitu. Sloučí se do něho dávky, které pomáhají lidem s omezenou možností pohybu. „Výše příspěvku na mobilitu bude ve výši 400 korun měsíčně,” dodala Pavlíková.

Vytvořením jednotného výplatního místa prý žádná 
z dvanácti pracovnic mělnického dávkového oddělení 
o místo nepřijde. „Jedna kolegyně se nevrátila z mateřské dovolené, další bude přesunuta na městskou policii a pět kolegyň odejde na úřad práce,” uvedla vedoucí odboru, kde pět pracovnic zůstane. Budou mít na starosti sociální práci a poradenství pro osoby ohrožené sociálním vyloučením, rodiny s dětmi, seniory a zdravotně postižené.
Ze sociálních odborů tří největších měst Mělnicka zdravotně postiženým v nejbližší době poštou přijdou informace o všech změnách.

Podle vedoucí kralupského sociálního odboru Evy Ivanové se z dopisu dozvědí informace, které se týkají mimořádných výhod. Do nichž spadá například právě příspěvek na mobilitu.

„Zdravotně tělesně postižení měli podle stupňů mimořádných výhod, do nichž spadají, nárok například u druhého stupně na příspěvek ve výši tři tisíce korun ročně na provoz motorového vozidla. Nyní to bude tak, že měsíčně dostanou čtyři sta korun jako příspěvek na mobilitu při splnění všech zákonných podmínek,” vysvětlila Ivanová a dodala, že je však nutné se o příspěvek přihlásit na začátku roku, protože při pozdějším zažádání už zpětně tuto dávku nedostanou.