Město Mělník má problémy s nevyužívanou částí loděnic v městské části Pšovka. V současné době má totiž o pozemek zájem polsko – ukrajinská firma na zpracování a distribuci plechů. O nesouhlasu vedení města informoval mělnický starosta Miroslav Neumann.

„Tato zahraniční firma má bohužel zájem o nevyužívanou část loděnic, která je navíc blíže k bytové výstavbě,“ uvedl Miroslav Neumann. Firma chce pozemky vykoupit a postavit tam haly, ve kterých by docházelo ke střihání a závěrečné úpravě plechů. Ty by pak z místa rozvážely kamiony po střední Evropě. Plechy by přitom denně rozváželo kolem sta kamionů, což znamená, že Českolipskou ulicí by denně projelo kolem dvou set nákladních automobilů.
Městská rada i zastupitelstvo se jakémukoli podobnému záměru brání, nebude jim to ale pravděpodobně nic platné. „Jsme jen účastníky řízení. Stavební povolení je v režimu výkonu státní správy, která je samosprávou neovlivnitelná,“ poznamenal Neumann. Pozemek loděnic nepatří městu, ale soukromému majiteli.

Radnice se nyní bude snažit v místě prosadit naprosto jinou alternativu, která by lidem nejenže neškodila, ale mohla i přinést nové možnosti v této městské části. „O toto prostředí má zájem jiná firma, který by tam chtěla vybudovat společensko–obchodní centrum,“ vysvětlil Neumann.

Mělník by tak mohl mít namísto hal na zpracování plechů další obchody. „Zřejmě by to znamenalo výstavbu dalšího marketu zde v Mělníku. Ale z hlediska řešení problémů, které v této oblasti vznikne v případě realizace distribuce plechů, jde o naprosto nesrovnatelné věci,“ podotkl starosta. Ve vyšších patrech budov by pravděpodobně vznikly i prostory k bydlení. „Možná by v místě byla i benzinová pumpa,“ dodal Neumann.

Druhou část loděnic v současné době využívá holandská firma, která tam staví velké, převážně nákladní lodě s nosností až 3600 tun. K jejímu relativně tichému provozu stížnosti obyvatel Pšovky nesměřují.