Dětská hřiště se rozhodli zavřít v Mělníku a Neratovicích. Naopak Kralupy nad Vltavou nechávají prolézačky a pískoviště dětem k dispozici.

„Kdybychom nechali hřiště volně přístupná, nedávalo by to spolu s jinými opatřeními smysl. Jsou zavřené i školky, kde se jasně dají definovat skupinky, dodržovat bezpečnostní opatření,“ poznamenal mělnický starosta Ctirad Mikeš (Mé město).

Pásky na houpačkách

Verdikt, po kterém byly herní prvky ve městě omotané páskami, padl ze strany krizového štábu města.

Někteří lidé ale nemají pro aktuální omezení pochopení. „Kolik dětí se může nakazit v březnu během pěti minut na houpačce?“ ptal se na facebookovém profilu Mělníka Roman Rak.

„Chápu, že to není populární rozhodnutí. Uzavření nyní platí do 21. března, ale chceme každý týden situaci vyhodnotit a není vyloučeno, že dětská hřiště otevřeme i před ukončení nouzového stavu,“ vysvětlil starosta.

Podle Mikeše přitom město nemá mnoho prostředků, jak kontrolovat dodržování nařízení. „Nemůžeme postavit ke každé prolézačce strážníka,“ vysvětlil pásky na herních prvcích.

Repríza z podzimu

Už na podzim se děti a jejich rodiče v Mělníku museli obejít bez dětských hřišť. Uzavření se netýkalo jen klasických dětských hřišť, ale i herních prvků roztroušených po městě nebo skateparku na Podolí. A i tehdy to vedení města od lidí schytalo.

„Právě v tomto čase děti tráví u počítačů a televizí nejvíce času, a přesto je jim zakázáno navštěvovat mělnická dětská hřiště alespoň na chvilku,“ napsala například Kateřina Pospíšilová.

A dostalo se jí podpory i od dalších rodičů. „Ani Praha nemá hřiště zakázaná, nechápu mělnické opatrné opatření,“ zlobila se Jana Mácsodiová Podšerová.

Jiní se nevydávali až do hlavního města a vystačili si s příkladem z nedalekého města. „Neratovice také nemají zákaz,“ přisadila si Klára Kvasná.

Ovšem nyní už neratovickým příkladem lidé z města na soutoku Labe s Vltavou argumentovat nemohou. Také toto město podle svých webových stránek hřiště zavřelo. A podobné je to také v mnohých vesnicích, například v Hoříně nebo Tuhani.

Pokud by chtěli mělničtí rodiče za otevření dětských hřišť u starosty lobbovat, mohou zkusit připomenout Kralupy nad Vltavou. Tam se totiž radní rozhodli dětská hřiště nezavřít.

„K tomuto kroku jsme nepřikročili. Radní se na pondělním zasedání o tomto doporučení zmínili, ale nepřijali k tomu žádné další opatření,“ řekl Deníku mluvčí kralupské radnice Aleš Levý s tím, že více radní nechtějí situaci komentovat.