Kniha obsahuje 420 unikátních fotografií známého mělnického fotografa a milovníka historie Karla Lojky. Snímky zachycují proměny města Mělníka v letech 1970 až 1989. Ukazují vzhled náměstí Karla IV. i Podolí před velkými demolicemi celých ulic a bloků domů, zachycují výstavbu nových budov, které v městě postupně vznikaly, jako poliklinika, školky, školy, plavecký bazén, obchodní domy a spoustu dalších staveb. Všechny fotografie jsou opatřeny textem, který popisuje vyobrazená místa.

Kniha obsahuje 420 unikátních fotografií známého mělnického fotografa a milovníka historie Karla Lojky.Karel Lojka začal fotit ve svých dvaceti letech a od počátku se věnoval dokumentárním snímkům. Postupně začal fotografovat mizející objekty ve městě i v blízkém okolí po dobu téměř dvaceti let. Později začal pořizovat srovnávací snímky a využíval tak své archivní negativy. „Chtěl jsem hlavně zaujmout mladé lidi, které zajímá historie Mělníka, a proto jsem začal fotografie zveřejňovat na facebooku a začal jsem k tomu psát stručné články,“ říká Karel Lojka.

Kniha vznikla v podstatě na přání členů skupiny na sociální síti s názvem Mělník – historie a současnost. Skupinu, která dnes čítá více než 3000 členů, založil Karel Lojka a některé svoje fotografie zde zveřejňuje a komentuje.

Křest knihy se uskuteční ve středu 28. listopadu v 17 hodin v obřadní síni mělnické radnice na náměstí Míru. Knihu pokřtí populární zpěvačka Eva Pilarová a mělnická rodačka, herečka Jitka Čvančarová.


Marta Dušková