Bezpečnost dodávek elektrické energie chce mšenská radnice zajistit vysokonapěťovým propojením trafostanic na Romanově a v Ráji. Při větrných smrštích a bouřkách se totiž podle starosty města Martina Macha už několikrát stalo, že byli obyvatelé Mšena i několik dní bez proudu.

„V případě výpadku hlavního přívodu elektřiny do města od Kaniny a záložního od Stránky vznikne další okruh do Ráje, odkud vedou dráty dál směrem na Nosálov," přiblížil nové propojení trafostanic, na němž už energetici pracují.

Nevýhoda obou současných přívodů proudu do Mšena, hlavního i záložního, je podle starosty v tom, že jsou závislé na rozvodu elektřiny v zalesněném Kokořínském údolí.

„Když tam na dráty spadnou větve, jsme bez proudu. Nyní se připojíme na druhou stranu," přiblížil Martin Mach, podle něhož ovšem ani po propojení Romanova a Ráje nepůjde o finále. Klid budou ve Mšeně mít, až se jim podaří prosadit propojení mělnického a mladoboleslavského okresu.

Elektřina ze strany od Mělníka končí v trafostanici ve Mšeně, od Mladé Boleslavi pak ve Skramouši, která pod Mšeno spadá. „Při větších problémech trpí buď Mšeno, kde jsme byli předloni bez proudu dva dny nebo Skramouš, kde byl výpadek čtyři dny, což už je opravdu neuvěřitelné. Kdyby existovalo propojení Mšena a Skramouše, tyto problémy by nenastaly," vysvětlil Martin Mach.

Práce na propojení trafostanic na Romanově a v Ráji mohou obtěžovat návštěvníky lesů, protože vedou podél turistických tras. Město se ovšem snaží práce urychlit a zvolit vedení mimo cesty.