Strasti při přípravách budování kanalizace, přetížená nákladní doprava, porušování zákazu parkování na trávě. To jsou problémy, které koncem týdne v Dřísech a ve Lhotě vyslechl středočeský hejtman Petr Bendl. Na diskuzi o problémech, které obce trápí, dorazili do Dřís i starostové nedalekých Ovčár a Konětopů.

Největší problémy mají v Dřísech i ve Lhotě se sehnáním peněz na kanalizaci. „Nejvíc problémů je s infrastrukturou, tedy s chybějícími nebo nedostatečnými vodovody, kanalizacemi a čističkami,“ uvědomuje si problém hejtman Bendl.

„Vytvořili jsme účelový svazek obcí, abychom snáze dosáhli na dotaci na kanalizaci. Jenže kvůli jedné z podmínek to nyní vypadá, že na peníze stejně nedosáhneme a nejspíš budeme muset budovat kanalizaci na etapy,“ řekla místostarostka Dřís Ivana Frajová.

Účelový svazek vytvořily kvůli kanalizaci obce Dřísy, Ovčáry, Nedojíce a Sudovo Hlavno. Společně sice vytvořily svazek sdostatečným počtem obyvatel tak, aby měly šanci peníze získat, přesto jim získání dotace zřejmě zhatí jedna zpodmínek žádostí. „Podle podmínek ministerstva životního prostředí musí být jednotlivé aglomerace vzdálené nejvýše dvě stě metrů. Jenže například zDřís do Sudova Hlavna je to dva kilometry,“ vysvětlila problém místostarosta Frajová.

Dalším problémem obce je frekventovaná nákladní doprava. „Všechny náklaďáky mířící do pískoven v Čečelicích a Konětopech míří přes nás,“ podotkla místostarostka Dřís.

O pomoc při získávání dotací na kanalizaci požádal hejtmana i starosta Lhoty Jan Krkavec. Zároveň upozornil ještě na jeden problém v obci. „Máme potíže s parkováním návštěvníků jezera Lhota na trávě. Řidiči tam nerespektují zákaz a hlídková činnost policie je nedostatečná. Žádal jsem hejtmana, zda by bylo možné posílit policejní hlídky a zajistit tak dodržování předpisů,“ řekl starosta Lhoty.

 

S hejtmanem se v Dřísech i Lhotě sešlo kromě vedení obcí i několik obyvatel. V tom, co je trápí, se se starosty obcí shodli. Například v Dřísech upozorňovali hlavně na nákladní dopravu a na to, že těžká vozidla poškozují silnice.

Hejtman dal lidem z Dřís i Lhotky za pravdu. Těm nyní nezbývá než doufat, že se hejtmanovi ze své pozice podaří obcím pomoci. „Například snámi souhlasil, že podmínka ministerstva, která nám brání vzískání dotace, je nesmyslná. Vždyť účelové svazky obcí se zakládaly právě pro to, aby bylo možné více menších obcí odkanalizovat vrámci jedné akce,“ podotkla místostarostka Dřís. „Dotazoval se, jaké problémy řešíme, co už jsme vobci udělali a co plánujeme do budoucna,“ potěšil zase zájem hejtmana starostu Lhoty.