Bývalý hotel Praha, který stojí na Palackého náměstí v Kralupech nad Vltavou od poloviny třicátých let minulého století, má zhruba do dvou let padnout. Podle architektů, kteří se už léta zabývají plánovanou revitalizací centra města, do projektu prostě nezapadá. Iniciátoři boje za zachování hotelu, který prý patří mezi pár zajímavých staveb ve městě, uspořádali petici, na níž se sešla tisícovka podpisů. Kralupský starosta Petr Holeček však uvedl, že navzdory této iniciativě rozhodnutí o demolici hotelu platí.

Soví budky na knihy

Neratovičtí čtenáři mají vedle městské knihovny další místa, kam si mohou přijít vypůjčit knihy, jež dosud nečetli. Vyrazit pro ně mohou do Lobkovic ke zvonici nebo do Mlékojed ke koloniálu. Právě tam totiž od začátku prosince stojí takzvané soví budky, tedy bezplatné veřejné miniknihovničky, do kterých může knihy darovat kdokoli. A stejně tak si je může kdokoli bezplatně půjčit.

Dráha opět ožila

Příznivci vlakové dopravy, turisté a lidé ze Mšenska mohli v polovině prosince jásat, oblíbená trať, která spojuje Mělník se Mšenem, je totiž po náročné rekonstrukci opět v provozu. Oprava v délce zhruba dvacet kilometrů, která začala letos v létě, se podle mšenského starosty Martina Macha vydařila nad všechna očekávání. „Je to téměř zázrak. Před rokem jsme generálnímu řediteli Správy železniční dopravní cesty odevzdali petici za znovuobnovení provozu na trati, a už po roce jsme se opět svezli vlakem,“ uvedl při slavnostním otevření trati.

Obec chce centrum

Opravit bývalou Jednotu a proměnit ji v kulturní centrum, to je jedno z témat, jímž se zabývají ve Střemech. Budovu obec před časem koupila, protože ve Střemech podle starosty Jaroslava Vildy chybějí prostory, kde by se mohli lidé scházet. Budoucí kulturní centrum čeká v příštím roce zásadní přestavba.

Kino poslouží sportu

Záměr mělnických Sokolů změnit bývalé kino ve sportovní prostory podpořili na sklonku letošního roku mělničtí zastupitelé schválením změny územního plánu. Jednatel Tělocvičné jednoty Sokol na Mělníce Bohuslav Bubník uvedl, že v budově by mělo vzniknout výkonnostní sportoviště zaměřené na silově-vytrvalostní trénink.

Sklady ochrání věci

Majetek lidí z kozárovických domů bude před velkou vodou schovaný v bezpečí povodňových skladů. Dva větší sklady, které stojí na zahradě za bývalou školou, byly slavnostně otevřeny krátce před Vánocemi. Stavba dalších dvaceti povodňových skladů na pozemku mezi Zálezlicemi a Kozárovicemi bude následovat, až na vesnice jejich vybudování sežene peníze.