Chystané projednání změny územního plánu číslo 3, která měla udělat jasno kolem stavby dalšího možného supermarketu za Kojetickou ulicí, spadlo na posledním zasedání neratovických zastupitelů ze stolu. Příčinou byla neplatnost dokumentu jednoho z účastníků řízení.

„Námitka společnosti RWE Transgas má prošlé datum, naše hlasování by tak bylo neplatné,“ upozornil místní politiky hned na začátku projednávání tohoto bodu zastupitel Tomáš Roith. Navrhl bod stáhnout z programu a vrátit se k němu na příštím zasedání.

Protože se ale na zasedání dostavilo několik místních občanů, kteří se chtěli k záležitosti vyjádřit, starosta Miroslav Lid navrhl, aby se o projektu diskutovalo, aniž by samospráva přijala usnesení. Oba návrhy prošly.

Z přibližně patnácti občanů se ke zvažované stavbě dalšího sumermarketu vyjádřila asi polovina. Všichni opakovali námitky, které už zazněly při předešlých zasedáních.

„Máme obavy z hluku, tisíců aut, zhoršení kvality bydlení i nárůstu kriminality,“ shodli se všichni řečníci, podle kterých Neratovice další supermarket nepotřebují, protože lidé mohou jezdit za nákupy na okraj Prahy.

Jedna obyvatelka města argumentovala tím, že ve velkoprodejnách pracují cizinci, s nimiž se zákazníci nedorozumí. Pravděpodobně však měla na mysli pražské markety. V neratovických nákupních centrech totiž zaměstnanci cizích národností – kromě několika Slováků – nepracují.

Názory místních lidí, co by mělo v budoucnu na zmíněném pozemku vzniknout, se ale liší. Někteří z nich na zasedání navrhovali bytové domy nebo pouze rodinnou zástavbu, další takzvanou nulovou variantu, což znamená nestavět v oblasti nic.

 

Pavel Schebesta