VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jednání o hrázi u Spolany proti velké vodě pokračují

Mělnicko – Neratovická Spolana pokračuje ve svém úsilí vybudovat kolem chemičky protipovodňovou hráz, která by ji v budoucnu ochránila před velkou vodou.

19.4.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Karel Pech

A nejen ji, ale také Libiš a Neratovice, na jejichž katastrálních územích továrna stojí.

V loňském roce proto vedení chemičky podepsalo s oběma obcemi dohodu o společném postupu při přípravě studie proveditelnosti takové protipovodňové ochrany. Na financování zhruba milionového projektu se pak podílel každý z účastníků.

Studie, která byla hotová na konci minulého roku, poté musela projít oponenturou Českého vysokého učení technického v Praze.

Seznámení s výsledky

Podle informací Mělnického deníku byla jedna z navrhovaných variant skutečně zvolena jako reálná. V následujících dnech nebo týdnech by se proto měli všichni zainteresovaní znovu sejít a seznámit se s výsledky oponentury.

Starosta Libiše Zdeněk Mráz uvedl, že obec v projektu rozhodně chce pokračovat. „Máme zájem o protipovodňová opatření dále usilovat," potvrdil. „Počítáme však s tím, že půjde o dlouhodobou záležitost v řádech několika let," doplnil a dodal, že je pravděpodobné, že Libiš nejspíš bude muset přijmout některá opatření, která se možná nebudou každému líbit. „Je pravděpodobné, že budeme muset přeložit tok naší strouhy, která teče za ulicí V Chaloupkách. Na případnou hráz je tam totiž málo místa," vysvětlil.

Studie EIA je nutná

Než ale ke stavbě jakékoli hráze skutečně dojde, bude nutné nechat vypracovat studii EIA, tedy posouzení vlivů plánovaných staveb a zařízení na veřejné zdraví a na životní prostředí.

Spolana, Libiš a Neratovice budou zároveň čekat na vypsání dotačního titulu, který by jim umožnil získat na stavbu protipovodňových opatření peníze. Není však příliš pravděpodobné, že by se tak stalo dříve než ke konci tohoto desetiletí.

Zapojeny další obce

K dalším jednáním o případné hrázi by měli být přizváni i zástupci okolních obcí, které byly poslední povodní také zasaženy. Například starostka Obříství Jitka Zimová potvrdila, že je Spolana před časem oslovila. „Doufám, že budeme na setkání skutečně přizváni," uvedla.

Autor: Barbora Tesnerová

Místo události:
19.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Házená Mělník

ON-LINE: Ptejte se předsedy mělnické házené Stanislava Kotka

Josef Bartoš

Sportovec roku je tady! Vrací se do Neratovic

Mělnické spalování odpadu prospěje životnímu prostředí, odkývli radní

Střední Čechy – Dvojí „ano“ zaznělo v pondělí v síni určené pro jednání středočeských radních v budově krajského úřadu. Nebyli ovšem přítomni ženich ani nevěsta, jichž by se snad kdokoli na cokoli dotazoval. Padlo nicméně rozhodnutí, které co do závažnosti daného kroku zvažovaného s plnou odpovědností lze plně srovnávat třeba právě s uzavřením manželství. 

Nadace přispěje na nové aleje

Mělnicko – Obnovu historických alejí i vznik nových stromořadí už osmý rok podporuje Nadace ČEZ. O příspěvky z prvního letošního kola grantu nazvaného Stromy se mohou města a vesnice ucházet až do konce ledna. Na jarní výsadby čeká na každého úspěšného žadatele až sto padesát tisíc korun.

Smrtící silnice: Víc lidí zabijí řidiči osobáků než kamioňáci

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Deník zanalyzoval všechny smrtelné nehody, při nichž loni zemřelo 502 lidí. Nejčastější příčina? Řidiči jeli příliš rychle, nevěnovali se řízení či vjeli do protisměru.

Moře trávy, tři zahradníci za mřížemi a Drahoš i Pavlásek na Slovácku: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 22. ledna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>