Hluk, smrad z výfukových zplodin, otřesy domů. Každou chvíli nehoda. A otevřené okno? Vzhledem k obrovskému provozu nesmysl. Tak nyní žijí lidé v mělnické Mladoboleslavské ulici.

Kvůli neúnosné dopravě plánuje vedení města silniční průtah. Obyvatelé Mladoboleslavské ulice však mají vážné obavy, že průtah pro ně nepřinese žádné zlepšení.

„Nikdo nám doposud nevysvětlil, jak bude napojena doprava z Mladoboleslavské ulice na nový průtah,“ říká obyvatel Mladoboleslavské ulice Bohumil Hokeš. Podle současných plánů obchvatu, které mají k dispozici, jsou totiž přesvědčeni, že řidiči budou na průtah najíždět stále přes Mladoboleslavskou ulici. „Za hodinu projede Mladoboleslavskou ulicí sedm set aut. A více než polovina jsou kamiony,“ tvrdí další obyvatelka ulice Lenka Havelková.

Kvůli neustálému zvyšování úrovně komunikace v průběhu předcházejících desetiletí jsou nyní okna domů v úrovni vozovky. Nezpevněná krajnice je 3,8 metru od zdí domů. Hrozí tragédie při pádu náklaďáku na budovy. Při nepřízni počasí létá od kol vozidel bláto až do pokojů, pokud je otevřené okno.

„Každý týden je tu nehoda. Pamatuji si, jak se jednou z nákladního auta vysypaly dřevěné klády a kutálely po silnici. Jen zázrakem se nikomu nic nestalo,“ vzpomíná Havelková.

Strach mají lidé i z toho, že kamiony strhnou dráty nad silnicí. „Už třikrát jsem měla stržený telefon,“ říká například Marie Nádraská. Současná jednání vedou k tomu, že práce na průtahu by mohly začít už v roce 2009, a sice rovnou na první a čtvrté etapě. „První etapa je nejlépe připravena, čtvrtá zase vyřeší nejvíce problémů s dopravou,“ říká starosta města Miroslav Neumann.

A co říká město na tyto protesty lidí? Podrobněji se této problematice budeme věnovat v některém z dalších vydání Mělnického deníku.