"Jsme na zhruba 30 až 40 procentech co se úrody týče. Nejvíce pomrzly ranné odrůdy, ze kterých se následně dělá také burčák," uvedl Pavel Chorouš, který už třetím rokem nabízí jako první v Mělníce sladký alkoholický nápoj. Zakoupit ho mohou lidé už od neděle buď ve stánku na náměstí Míru nebo přímo ve vinařství v Italské ulici.
Letos však burčák zpracovával z hroznů dovezených z Moravy, kde počasí nenapáchalo tak vysoké škody jako v městě na soutoku. " Hrozny pocházejí z velkopavlovické oblasti a surovinu zpracováváme přímo u nás ve vinařství." upřesnil vinař s tím, že litr a půl burčáku vychází na 140 korun.
Lahví bílého burčáku je kvůli poničené úrodě méně a pravděpodobně se letos v nabídce neobjeví vůbec červený burčák. "V případě, že se podaří sklidit nějaké červené hrozny, využijeme je přednostně pro výrobu vína," sdělil mělnický podnikatel. Jisté není ani svatomartinské víno. "Ani tady si nejsme jisti, zda ho letos zákazníkům nabídneme," zmínil Chorouš. Podotkl, že mladé víno bude vyrobené z muškátu moravského, který tolik nepomrzl.
Vinařství Pavel Chorouš bylo založeno roku 2003 jako maloproducent pro vlastní potřebu s vinicemi v nájmu. Od roku 2012 vlastní první vinici Lacerta, ke které se v roce 214 přidala vinice Fénix. Současná rozloha vinic číní 1,4 hektary v Turbovické viniční trati v Mělníku.
Co je burčák?
Jde o částečně zkvašený mošt z plodů révy vinné, který obsahuje chuťově harmonický poměr alkoholu, cukru a kyselin. Je to zároveň meziprodukt při výrobě vína. Může být jak červený, tak bílý. Obsahuje přibližně od 1 do 8 procent alkoholu, záleží na fázi kvašení. Obvykle se pije při zhruba čtyřech procentech. Je bohatý na vitamíny a kvasinky, které mají v sobě komplex vitaminů skupiny B.