Nepříjemné následky prvních mrazů už na vlastní kůži pocítili obyvatelé jednoho z domů v Kozomíně. Podcenili totiž zabezpečení domovního vodoměru, a ten zamrzl.

V polovině minulého týdne do Kozomína mířili odborníci z kladenských vodáren. Potvrdila to mluvčí společnosti Veolia Lenka Kozlová.
„Pracovníci vodáren vyjížděli ve středu k porouchanému zamrzlému vodoměru do Kozomína,“ řekla Kozlová a dodala, že zákazník neměl vodoměr nijak zajištěný proti mrazu.

Podle Kozlové bylo následkem teplého počasí letošního podzimu to, že někteří lidé podcenili prevenci a nezabezpečili své vodoměry před nízkými teplotami. „Tato lehkovážnost může lidem přinést velké potíže a zbytečné výdaje,“ uvedla mluvčí vodáren.

„Za výměnu mrazem poškozeného vodoměru zaplatí zákazník Středočeským vodárnám více než dva tisíce tři sta korun,“ připomněla Lenka Kozlová. Podle vodohospodářů je nutné řádně zateplit vodoměr i části vodovodní přípojky, které nejsou dostatečně hluboko v zemi.

Pokud přesto vodoměr zamrzne, je třeba ho pomalu a opatrně rozehřívat. „U zamrzlé přípojky už taková pomoc není možná a zákazník musí počkat do rozmrznutí nebo objednat přípojku novou,“ vysvětlila Kozlová.

Nejlepší ochranou pro vodoměr i přípojku je udržování teploty nad nulou. Pomůže například zavřít sklepní okno a obalilt trubky izolačním materiálem, třeba dekou nebo Mirelonem. „Nachází-li se vodoměr mimo objekt ve vodoměrné šachtě, je vhodné nad něj na víko šachty umístit polystyrenovou desku, izolační vatu nebo plastový pytel naplněný drceným polystyrenem,“ doplnila na závěr mluvčí středočeských vodáren.