Nový bytový dům byl na začátku tohoto týdne slavnostně otevřen v Mělníku. V současné době je už částečně obydlený a celkem má 36 bytových jednotek.

Stavbu domu zahájila developerská firma Sicom už v minulém roce, zájemci přitom kupují byty do osobního vlastnictví. „Toto pondělí se uskutečnila jakási kolaudace. Někteří majitelé bytů v nich bydlí, jiní se ještě zabydlují,“ uvedl člen představenstva firmy Martin Šperl.

Do poloviny roku 2009 by měl přitom kousek od novostavby vniknout další bytový dům, který bude řešen naprosto stejně. V Mělníku tak přibude dalších 36 bytů. „S výstavbou bychom chtěli začít na jaře. Dům ovšem nebude částečně červený, jako ten současný,“ podotkl Šperl. Objekt, který se firma chystá vystavět blíže směrem k potoku Pšovka, dostane zčásti modrou fasádu.

První dva domy, které nabídnou v Mělníku více než 70 bytů, jsou přitom jen prvním krůčkem ve výstavbě celého moderního sídliště, které by v budoucnu mohlo lemovat Bezručově ulici. V případě, že neopadne zájem lidí o koupi nových bytů, pustí se firma v příštích letech do stavby dalších šesti domů. „Záleží především na poptávce. Další domy budou větší, než první dva,“ uvedl Šperl.

V každém z dalších šesti domů, může být až sedmdesát bytů. „To samozřejmě záleží na tom, o jak velké byty budou mít lidé zájem,“ upozornil Martin Šperl. U Bezručovy ulice by tak v budoucnu mohl vzniknout komplex o 400 až 500 bytech. Původní plány počítají i s parkovacími místy a takzvaným biocentrem, tedy uměle vytvořeným přírodním prostředím pro volný čas.

Mělnická radnice v současné době preferuje podporovat aktivity soukromých investorů, které umožní nabídnout zájemcům komerční byty v širokém spektru. Město přitom neplánuje, že by radnice stavěla nájemní byty ve vlastní režii. Mělník má s podobnými záměry z minulosti špatné zkušenosti. Před několika lety nemohla radnice kvůli protestům lidí uskutečnit stavbu levnějších bytů. Dokonce kvůli tomu musela vrátit státní dotaci třicet pět milionů korun.