Za posledních deset dní zaznamenal neratovický veterinář Tomáš Najmon nejméně  pět případů, u kterých si je otravou téměř na sto procent jistý. Jeden ze psů už řádění traviče odnesl životem. „Nemám sice k dispozici toxikologický rozbor, bez kterého nemohu přesně určit ani použitý jed. Díky svým dlouholetým zkušenostem ale mohu s klidným svědomím prohlásit, že  jde jednoznačně o záměrné otravy," uvedl veterinář Najmon.

Jeho předpoklad vychází rovněž ze skutečnosti, že jeden z otrávených psů vyzvrátil maso, které prý rozhodně nedostal od svých majitelů. „Bohužel se to neděje poprvé, podobné situace se opakují takřka v pravidelných intervalech, nejčastěji v jarních měsících, v dubnu a květnu, a pak na podzim," potvrdil Tomáš Najmon.

„Lidé by teď měli být opatrnější a své psy hlídat, aby nikde nic neolizovali nebo nesežrali. Na procházkách by jim raději měli dávat košíky," zdůraznil veterinář. Pozorní by měli být zejména chovatelé, kteří bydlí blízko neratovických ulic Kojetická a Dr. E. Beneše. Právě 
z těchto lokalit totiž pocházeli otrávení psi.

Veterinární lékařka Jitka Bilíková, která má ordinaci na druhé straně města nedaleko Byškovic, dosud žádný náznak otravy u svých čtyřnohých pacientů nezaznamenala. „Objevuje se to v jakýchsi lokálních vlnách, situace tady může být úplně jiná než na druhém konci města. Sem se to naštěstí zatím nedostalo," uvedla veterinářka.

Průběh otravy může probíhat podobně jako infekce. Nejdříve pes zvrací a má průjem, často s přídavkem krve. Pokud majitel na nastalou situaci nijak nereaguje, může u psa po období malátnosti a apatie dojít až k selhání jater.

Travičskou kauzou v Neratovicích  už se zabývá policie, na kterou se obrátil jeden z majitelů otrávených psů. Podle mělnického policejního mluvčího Václava Tichého teď případ prověřují a čekají na zprávu a nález od veterinárního lékaře. „Potřebujeme mít něco v ruce, bez toho nelze nastalou situaci ani správně kvalifikovat," řekl Tichý.

V pohotovosti jsou i neratovičtí městští strážníci. Ti vyzývají každého, kdo by o traviči cokoli věděl, aby se nebál přihlásit a poskytnout jim o něm informace.