Do mělnických Mlazic se o víkendu sjeli chovatelé mnoha psích plemen 
z různých koutů republiky. Na tamním kynologickém cvičišti totiž od sobotního rána Základní kynologická organizace Mělník – Mlazice ve spolupráci s mělnickým Viváriem pořádala už třetí ročník Zimního závodu beze stop.

Na soutěž, které se mohli zúčastnit nejen psi s honosnými jmény a průkazem původu, ale svou zdatnost i poslušnost projevili také obyčejní voříšci, se se svými svěřenci přihlásila padesátka chovatelů. Tedy spíš chovatelek, které jsou podle hlavního výcvikáře mlazické organizace Miloslava Řízka častějšími návštěvníky cvičiště.

„Chlapi musejí vydělávat peníze, tak nemají tolik času," řekl s nadsázkou výcvikář, který měl organizaci sobotního závodu se svými kolegy na starosti.

V Mlazicích se představili hafani nejen z Mělnicka, ale také například z Ústecka, Kladenska nebo z Prahy. Mezi psi se nejčastěji objevovali němečtí ovčáci. „Ti společně s belgickým ovčákem malinois převažují," připomněl Miloslav Řízek.

Chovatelé se mohli se svými vycvičenými psy zúčastnit několika disciplín, které byly zaměřené na poslušnost a obranu. „V základní disciplíně zaměřené na poslušnost musel pes splnit základní povely jako je lehni, sedni, vstaň, aport, odložení a dlouhodobé odložení. U náročnějších kategorií ZVV1 a ZVV2 se k základním cvikům přidávají další," přiblížil výcvikář mlazických kynologů.

Obrana se pak podle něho liší podle počtu vyhledávání maket a vzdálenosti, na kterou pes zadrží figuranta, jemuž se v řeči chovatelů říká pomocník. „Pes má za úkol oběhnout všechny makety, vyštěkat pomocníka, potom psovod udělá prohlídku pomocníka, který ho přepadne, načež ho pes musí opět zadržet a na povel pustit. Pak jej znovu zadrží na vzdálenost nějakých padesáti metrů. Neschází ani zadržení s protiútokem, kdy pomocník útočí na psa," vylíčil disciplínu pro obranáře Miloslav Řízek a dodal, že další disciplínou je hladké zadržení, kterému se říká ringo. Pes útočí na pomocníka ve speciálním obleku.

Kynologický areál mlazičtí pejskaři využívají zhruba 40 let. Vedle pravidelných výcviků tam psi na jaře a na podzim skládají zkoušky z výkonu, díky nímž je jejich majitelé mohou zařadit do chovu. To samozřejmě platí jen u psů s průkazem původu.


tězové jednotlivých kategorií:

Kategorie ZZO
Zuzana Fialová s fenou Puzzle Baby of Aibara ze ZKO Mělník-Mlazice
Kategorie ZM
Hana Lenková se psem Dutch (bez PP) z klubu CMS
Kategorie ZVV1
Petra Adamcová se psem Max z Městské police v Ústí nad Labem
Kategorie ZVV2
Vasil Chasanovitis se psem Kriss Miss Jakoso z klubu v České Lípě
Kategorie hladké zadržení – ringo
Eliška Hořejší s fenou Aillin Malijack z klubu ve Štětí