Práce začnou na začátku letošního podzimu a hotovo by mělo za více než jeden rok. V roce 2019 tak budou mělnické části města Mlazice a Pšovka ochráněny přes takzvanou stoletou vodou. „Město bylo chráněno před stoletou vodou, ale díky povodním v roce 2013 byla hydrology tato veličina znovu přepočítána,“ vysvětluje starosta s tím, že pokud by přišla stoletá povodeň bude do přetečení hráze zbývat ještě třicet centimetrů.

Díky navýšení protipovodňové hráze budou mělnické čtvrti vyjmuty ze záplavového území, což bude mít zásadní vliv na hodnotu 350 nemovitostí v této lokalitě. Lidem by se mohla změnit i výše pojištění domácností, které doposud platí. Pojišťovny by měly snížení rizika záplav zohlednit.

Podle mělnického realitního makléře Viktora Janovského domy v záplavových oblastech nelze jednoduše zařadit do jedné kategorie. O domy, které byly vytopeny do velké výšky, zájem není, a to i za velmi nízké ceny. „Oproti tomu domy, vyplavené v roce 2002 pouze ve sklepě, nebo v přízemí do několika centimetrů, se zájmu klientů těší,“ vysvětlil makléř.

Bohužel se zde naráží na jiný problém, a to zařazení do povodňových map, kterými se řídí banky a především pojišťovny. Pokud je nemovitost v zóně čtyři, což je „zóna s vysokým nebezpečím výskytu povodně nebo záplavy“, je až na výjimky nepojistitelná proti povodni. „Na takovou nemovitost nelze čerpat hypoteční úvěr. Tím se takový dům stává hůře prodejným. Takové nemovitosti jsou tak většinou reálně prodejné za nižší ceny, než kdyby byly mimo zátopovou oblast, pokud neexistuje výjimka, díky které je lze pojistit proti povodni. Například když místní úřad vydá potvrzení, že v domě byla voda pouze ve sklepě,“ vysvětluje Janovský s tím, že procentuálnímu vyjádření ceny je hodně specifické, někde je vliv na cenu v řádu jednotek procent, jinde se může jednat o desítky procent. „Bytů v záplavových oblastech se všeobecně cenové výkyvy tolik netýkají, pokud jsou ve vyšších patrech. Pokud byl byt zasažen vodou přímo, je to obdobné, jako u domů,“ dodává mělnický makléř.

Pokud se městské čtvrti vyjmou ze záplavového území, už se zpátky do nebezpečné zóny vracet nebudou, i kdyby hydrologové znovu přepočítali stoletou vodu.