Všechny body programu spojovalo jediné jméno, a to Jan Palach. Přítomni byli vzácní hosté, příbuzní Jana Palacha, a i jeho bývalí spolužáci, z jejichž vzpomínek vznikla publikace Spolužák Jenda, jejímiž autory jsou čtyři studenti mělnického gymnázia Vít Novotný, Vojtěch Deliš, Jan Sklenář a Daniel Kulíšek. Studenti pod vedením profesorky Renaty Špačkové pracovali na publikaci téměř dva roky a snažili se zachytit studentský život a vzpomínky na Jana Palacha.

Spolu s touto publikací byla uvedena i publikace Pocta Janu Palachovi 2009-2019, která je rekapitulací akcí v uvedených letech pořádaných městem Mělník. V rámci slavnostní akce četli krátké ukázky z knihy studenti gymnázia, autoři Spolužáka Jendy.

Dalším bodem programu bylo ocenění vítězů literární soutěže Moje cesta za Janem, kterou v loňském roce vyhlásilo mělnické gymnázium. Tři výherci převzali z rukou starosty města Ctirada Mikeše ceny a ocenění obdrželi i autoři publikace Spolužák Jenda.

Slavnostní vzpomínkovou akci zakončila vernisáž výstavy Jan Palach ´69, která zachycuje na historických fotografiích události ze života Jana Palacha. Autoři výstavy jsou Petr Blažek, Patrik Eichler a Jakub Jareš.

Marta Dušková