Kamion za kamionem, auto za autem. A valná část z nich překračuje povolenou rychlost v obci. Hrozí tak tragédie. Tak to hlavně v dopravních špičkách vypadá v Byšicích.

Na umravnění řidičů nyní vedení obce něco chystá. „Na obou výjezdech z Byšic u silnice I/16 mezi Mělníkem a Mladou Boleslaví budou ještě letos měřící zařízení, které budou ukazovat okamžitou rychlost projíždějících aut,“ ujistil řidiče starosta Byšic Juraj Brnula.

Vedení obce však chce jít ještě dál. „Rádi bychom zajistili, aby bylo možné vybírat pokuty od řidičů, kteří rychlost překročí. Podle mého názoru by to mohl být slušný příjem do obecní kasy,“ říká starosta. Zatím však neví, jakým způsobem vše zorganizovat, ani kdo by všechny přestupky vyřizoval a pokuty vymáhal. „Musíme ještě zjistit všechny podrobnosti. Za současného početního stavu však na Obecním úřadě v Byšicích kapacitu na takovou agendu nemáme. A pokud by tuto agendu řešili například úředníci v Mělníku, dá se předpokládat, že peníze z pokut, nebo alespoň značná část z nich, by končily tam,“ rozebírá možnosti Brnula.

V každém případě však starosta slibuje, že obě měřící zařízení budou Byšicích ještě letos. Zda bude možné vybírat za překročení rychlosti i pokuty, je spíš otázka do budoucna.

Vedení obce chce zajistit, aby oba radary fungovaly nepřetržitě. „Měřící zařízení potřebují vlastní elektrickou přípojku, aby nemusely být napojené na veřejné osvětlení, jako je tomu například ve Vavřinči. Pak se totiž stává, že občas nefungují,“ zdůvodnil Brnula.

Starosta Byšic už oslovil odbornou firmu z Mělníka, která má do konce příštího týdne předložit cenovou nabídku na obě měřící zařízení. Pak už by umístění radarů v obci mělo nabrat rychlý spád.