Autonomní nacionalisté a jejich přívrženci se v pondělí 28. září sejdou v Kladně. Svatováclavská manifestace se uskuteční již popáté. Pravicoví radikálové se shromáždí na náměstí Sítná ve 14 hodin. Informují o tom prostřednictvím svých internetových stránek.

Celá akce již byla řádně oznámena. ,,Podle oznámení by se jí mělo zúčastnit zhruba dvě stě lidí,“ uvedla vedoucí správního odboru kladenského magistrátu Taťjana Kostková. Úředníci magistrátu zatím nemají žádné informace o tom, že by ve stejný den pořádali demonstraci také levicoví odpůrci nacionalistů, jako tomu bývalo v minulých letech.

Účastníci manifestace by měli ze Sítné vyrazit ulicí Cyrila Boudy směrem na náměstí Edvarda Beneše. Odtud se vydají Váňovou, Havířskou a Zádušní ulicí. Průvod by měl skončit u kladenského zám­ku.

,,Podle zákona o shromažďování organizátoři pouze oznámí, že chtějí nějaký pochod uskutečnit. Dále to nepodléhá žádnému dalšímu povolení. Pravdou je, že úřad může akci zakázat, pokud zjistí, že je v rozporu se zákony státu,“ sdělil kladenský primátor Dan Jiránek.

Úředníci magistrátu proto budou společně s policisty a strážníky celou událost monitorovat. ,,Pokud budou porušeny zákony akci rozpustíme,“ prohlásil primátor, který ale uznal, že organizátoři podobných akcí jsou dnes na poměrně vysoké úrovni a chyby při ohlašování už nedělají.

Prý je také složité dohlížet na celý průběh demonstrace. ,,Samotné chování účastníků, zjištění jestli prapory nebo třeba oblečení porušují zákon, je záležitostí téměř pro soudního znalce,“ dodal Dan Jiránek.

Svolavateli akce jsou Kladeňáci Jiří Bunda a Jiří Glas. Vyplývá to z materiálů, které má Deník k dispozici. Prvně jmenovaný v minulosti ve volbách neúspěšně kandidoval za Dělnickou stranu. Svatováclavské manifestace se dříve také několikrát zúčastnil předseda pravicové strany Tomáš Vandas.

Jestli budou číst někteří účastníci před zahájením pochodu projevy a kdo to bude, zatím zůstává tajemstvím. Organizátoři totiž zatím bližší informace o celé akci nezveřejnili.

Manifestace se pravidelně účastní zhruba sto až dvě stě radikálů. V roce 2006 policisté zadrželi tři pravicové extremisty. K menším potyčkám s anarchisty v minulosti docházelo, ale nejdenalo se o žádné velké střety, jelikož policisté byli na tyto situace připraveni a větším konfliktům zabránili.