Zakročit proti řidičům, kteří projíždějí ulicí Na Malém Spořilově v Mělníku a troubí, se nyní rozhodla tamní radnice. Šoféři tam na výraz nesouhlasu s instalací radarového zařízení drží dlaň na klaksonu po celou dobu, kdy projíždějí od azylového domu, až k přejezdu vlečky.

O problému troubících řidičů jsme vás na stránkách Mělnického deníku již informovali. Lidé, kteří u kolejového přejezdu bydlí, se nemohou ani v klidu vyspat. „Prostě tu jedou a troubí. Přes den i v noci,“ řekla obyvatelka jednoho z přilehlých domů, která tak byla donucena koupit si plastová okna. „Ale stejně jsou to vyhozené peníze,“ poznamenala. Hluk vibrací od aut přejíždějících přes přejezd je tak veliký, že dům stále pracuje a okna tak nezůstanou usazená.

Barbarskou mstu mají na svědomí jak řidiči osobních vozidel, tak šoféři kamionů. Právě proti těm nyní chce zakročit mělnická radnice. Mnoho z nich totiž řídí kamiony směřující do přístavu. Vedení města chce jednat jak za pomoci policie, tak bez ní. „Stačí nám číslo vozu, zjistíme, z jaké je firmy a začneme rychle jednat,“ uvedl mělnický místostarosta Jaromír Kovářík.

Město už jednalo s firmou Maersk i s Českými přístavy o dostatečně tvrdém trestu pro šoféry a potažmo i firmy, které je zaměstnávají. „Prostě se také může stát, že firma, jejíž řidič toto činí, nebude v Mělníku dostávat zakázky,“ podotkl Kovářík. Podle mělnického starosty Miroslava Neumanna se jednání s firmami sídlícími v areálu mělnického přístavu, setkali s kladným ohlasem. „Přislíbili, že nám vyjdou vstříc,“ podotkl starosta.

Boj proti samotným řidičům je prakticky takřka nemožný. Zvláště v noci se totiž mohou vymluvit na pocit, že jim něco přeběhlo přes cestu. „Přesto zkusíme některého z takových řidičů chytit i za asistence policie,“ řekl Kovářík.

Spousta řidičů má k umístění radaru u vlečky veliký odpor. Nedávno dokonce řidič kamionu přímo z kabiny svého vozu přelepil samotný radar plakátem s nápisem STOP NEZÁKONNÉ BUZERACI. „Je to v podstatě poškozování veřejně prospěšného zařízení. Kdyby se chtěl takto realizovat někdo další, je možné, že se mu to velice prodraží“ podotkl Kovářík.

Nesouhlas řidičů s prvním pevným radarem v Mělníku má své opodstatnění. Většině z nich vadí, že je v místě, kde nehrozí nebezpečí. Přes koleje vedoucí do areálu firmy Mefrit totiž žádné vlaky nejezdí.

Radarové zařízení nechalo město do míst instalovat, aby donutilo řidiče jezdit předpisovou rychlostí a omezit tak hluk a vibrace, které odnášejí lidé bydlící v domech u silnice. „Ale stejně je to skoro jedno. Radar měří pouze v jednom směru a v tom druhém jsou všichni naučení jezdit, jak se jim zachce,“ řekla obyvatelka domu v ulici Na Malém Spořilově.

Všichni, včetně řidičů i lidí bydlících u přejezdu, by nejvíce ocenili odstranění kolejí ze silnice. Ty jsou však v majetku firmy Mefrit, která se jich zbavit nechce. Znehodnotila by si odříznutím jedné z dopravních cest svou cenu. V současné době je před radarovým zařízením z obou směrů dopravní značení informující o měření v daném úseku.