Mělnická komise pro životní prostředí navrhla, aby se nad kořenovým systémem vytvořil plot, který by kořenům dopřál volný prostor. Chodník, který je v současné době kvůli kořenům stromů v bídném stavu, by pak vedl přes tuto uměle vytvořenou kapsu. Podle místostarosty Milana Schweigstilla by se tím prostor kolem každého stromu výrazně zvětšil.

Záchrana sakur by se měla stát součástí projektové dokumentace na rekonstrukci chodníku ve Fričově ulici, která se právě připravuje.

„Musíme ještě se zahradním architektem prověřit, zda je řešení skutečně reálné,“ vysvětlil Schweigstill, že ještě není úplně vyhráno.

Už teď je jasné, že nelze předem slíbit, že opatření zachrání všechny japonské třešně. „Netvrdím, že žádná sakura nepadne. Jedna až dvě mají kořeny už tak vysoko, že je asi ani tato metoda nedokáže zachránit,“ přiznal místostarosta.

Po zveřejnění zprávy na začátku letošního podzimu, že město chce opravit povrch chodníku ve Fričově ulici, a pravděpodobně kvůli tomu budou muset padnout sakury, se strhla na sociálních sítích silná vlna nevole a žhavé debaty místních lidí.

Nejčastěji kritizovali lidé na sociálních sítích radnici, že chce udělat z Mělníka betonové město pouze pro auta a zničit veškerou zeleň.

Vedení města přitom požádalo už tehdy komisi životního prostředí, aby se k situaci vyjádřila. Chodník ve Fričově ulici je totiž v dezolátním stavu a pro pěší začíná být nebezpečný. S kočárkem dokonce úplně neschůdný. Kořeny sakur zvedají betonovou cestu na některých místech až o dvacet centimetrů. Opravit se proto rozhodně musí. A co nejdříve. 

Předběžná kontrola dendrologů odhalila, že stromy jsou botanicky v žalostném stavu. Nejsou kvalitní a svá nejlepší léta už mají za sebou. Pokud by se však podařilo zachránit je, několik dalších let by ještě mohly ve Fričově ulici růžově kvést. „Rozhodující slovo musí mít botanici,“ potvrdil Schweigstill.

Kdyby nakonec došlo ke smutnému konci a japonské třešně by musely padnout, podle místostarosty se určitě najde jiná vhodná lokalita ve městě, kde by mohly být vysazeny nové sakury a neničily by svými kořeny vozovku ani chodník.

Fričova ulice se nachází ve čtvrti, která navazuje na mělnické historické centrum. Na jaře, kdy japonské třešně kvetou, patří k nejhezčím ve městě.