Podle mělnického starosty Ctirada Mikeše se radnice dohodla s tenisovým klubem, že uvolní téměř půl milionu, které měl dostatv následujícím roce na obnovu majetku. „Dáme tenistům asi 450 tisíc korun,“ potvrdil starosta s vysvětlením, že příspěvek urychlí návrat nafukovací haly na původní místo. „Majetek klubu je ale řádně pojištěn, je to tedy spíš otázka dočasného řešení,“ poznamenal.

Vichr udeřil na Mělnicku poslední říjnovou neděli už v časných ranních hodinách.

Největší škody napáchal ve sportovním areálu Na Polabí, kde zničil právě halu nad tenisovými kurty a poškodil plot kolem fotbalového hřiště i se vstupní branou.

Ve městech i vesnicích padaly stromy a ulicemi létaly střešní tašky. Část krytiny odlétla i ze střechy mělnické nemocnice.

Podle starosty Mikeše vichřice nenapáchala nijak výrazné škody na městském majetku nebo veřejné zeleni. „V posledních letech jsme věnovali nemalé částky do bezpečnostních prořezů městských stromů, a ukázalo se, že to byla velmi platná investice,“ řekl Mikeš s tím, že padající stromy v Mělníku žádnou budovu neponičily.

Jiná situace je však podle něho v mělnických lesích, kde spadlo zhruba padesát kubíků dřevin. „Většinou jde o samostatné stromy. Je to způsobeno i tím, že jsme lesy převzali asi před šesti lety a stále ještě nejsou v optimálním zdravotním stavu,“ připomněl Mikeš.

Vítr poškodil i střechu na sídle Okresního státního archivu v Mělníku, uvolnil plechy na střeše zámku a sousedního kostela svatých Petra a Pavla.

Daleko větší problémy napáchal vichr v menších vesnicích kolem Mělníka, kde se lidé museli obejít i tři dny bez elektřiny. Týkalo se to například Malého Újezdu, Medonos nebo Vidimi. „Byl to blackout, který ukázal, že na takovou situaci nejsme připraveni,“ připustil starosta s tím, že kraj dokonce zvažoval vyhlášení krizového stavu. Mělnicko bylo plně elektrifikováno až v úterním večeru.

Podle starosty je to velkou výzvou pro Středočeský kraj i všechna města, protože vyšlo najevo, že nikde nejsou k dispozici například náhradní diesel agregáty. „Ukázalo se, že bez elektrické energie skutečně dochází k zastavení chodu úplně všeho,“ poznamenal Mikeš a dodal, že město brzy začne připravovat systém, jak udržet v chodu základní městské instituce, kdyby k něčemu podobnému ještě někdy došlo. Podle jeho slov musí skončit doba, kdy se o přípravách na blackout jen mluví.