Chování radnice a samosprávy k Farní charitě se po posledních událostech dá nazvat otevřeným vyhlášením války. Většina zastupitelů před několika dny zametla se stolu její žádost o finanční dotaci, letos už potřetí.

Charita od počátku roku žádá o příspěvek ve výši 450 tisíc korun na pečovatelské služby pro 54 neratovických klientů. „Působíme v devíti městech a obcích a příspěvky od jejich radnic, vyjma neratovické, dostáváme bez potíží,“ říká ekonomka Farní charity Hana Neumitková s tím, že dotace se pohybují mezi jedním a čtyřmi sty tisíci korunami.

Krajský úřad charitní pečovatelské službě letos poskytl 650 tisíc. Přestože to nikdo nahlas nepřizná, je veřejným tajemstvím, že v pozadí neochoty radnice je sedm let starý soudní spor o vozidlo pick-up, který město prohrálo. Poskytlo na něj charitě dotaci, kterou po výměně ředitelů požadovalo zpět. Auto navíc před skončením kauzy někdo ukradl. Město si v té době také zřídilo pečovatelskou službu vlastní.

Zastupitelům se pokusila promluvit do duše jejich členka Ludmila Košťálová. „Charitní služba je tu léta zavedená a klienti jsou s ní spokojení, tak nevím, o čem se tu už třetí zasedání bavíme,“ prohlásila zastupitelka a vyzvala sbor, aby zapomněl na staré spory a myslel na seniory.

„Přece tu nejde o nás, ani o charitu, ale o těch padesát starých lidí, kteří těžko snášejí změny - počkejte, až vám bude osmdesát, “ apelovala Košťálová na zastupitele, když zároveň zkritizovala úroveň městské pečovatelské služby. „Že jej její vedoucí pořád nemocná, za to nemůže, ale městská služba stojí za houby, to si přiznejme na rovinu,“ rozhořčila se Košťálová, za což si vysloužila výtku od kolegy Tomáše Roitha.

Šlo o nejprudší střet mezi poslanci kolem dotací charitě. Ta dostala nakonec jen osm hlasů. Ludmila Košťálová a Jan Koprnický poté na protest opustili zasedání. Téměř za provokaci a výsměch charitě se dá považovat hladké schválení peněz na nákup rolby pro zimní stadion. Stroj bude stát téměř dva a půl milionu korun.

Zamítnutí příspěvku je pro pečovatelskou službu vážným problémem. „Nechceme zdejší klienty děsit, ale tato částka je 45 procent našeho rozpočtu pro Neratovice,“ varuje Hana Neumitková. Pokud se město nemoudří, nebo charita nesežene peníze jinde, byla by její služba ve městě vážně ohrožená.