„Počet dvojčátek je pro naši vesnici naprosto unikátní,“ řekl byšický starosta Juraj Brnula, který v neděli v mramorovém sále liblického zámku vítal děti do života.

Mezi byšická dvojčátka patří i Lucie a Jakub Charvátovi, které na zámeckou slavnost provázel s rodiči Markétou a Milošem i devítiletý bráška Michal.
Charvátovi se do Byšic přistěhovali loni z Neratovic, pocházejí ale k Kostelce nad Labem, kde tatínek Miloš stále pracuje jako kuchař. „Když jsme zjistili, že čekáme dvojčátka, bylo jasné, že se už do neratovického bytu nevejdeme,“ vysvětluje Miloš Charvát, co vedlo k tomu, že s manželkou koupili a opravili domek v Byšicích. Ve vesnici si všichni rychle zvykli. „Už jsme si tu našli i přátele,“ poznamenal Miloš Charvát.

Zjištění, že k Míšovi přibudou ještě další dvě děti, Markétu Charvátou tehdy zaskočilo. „Hned na mě dolehly starosti,“ přiznává. Když ale Lucinka s Kubíkem přišli na svět, dokázali Charvátovi najít způsob, jak všechno zvládnout. „Bylo to náročné, ale snažili jsme se docílit toho, aby děti jedly a spaly ve stejnou dobu, aby manželka mohla alespoň chvilku spát,“ vzpomíná tatínek Miloš. Hezké zážitky, kdy dvojčátka začala opakovat první slůvka nebo poprvé ušla pár kroků, už dávno těžké začátky smazaly.

Na Lucii a Jakubovi je patrné zvláštní spojení mezi dvojčaty. „Mají svůj vlastní způsob komunikace,“ shodují se rodiče. „A rádi si dávají pusinky,“ dodává Míša.