Pokud neuhradí čtvrt miliardy korun, s jejichž vydáním nynější představitelé kraje nepočítali, a tudíž tuto částku nemají k dispozici, hrozí, že se stavba zastaví. Budovy, které by pacientům měly začít sloužit koncem příštího roku, by pak zůstaly zakonzerovované v nedokončené podobě.

Chybí čtvrt miliardy

Krajští radní v pozici valné hromady nemocniční akciové společnosti se snaží najít řešení. A protože chybějících 233 731 280 Kč k dispozici nemají ani oni ani nemocnice, jednají o splátkovém kalendáři. Pokud s tím budou souhlasit členové krajského zastupitelstva, nečekaný výdaj by se tak z krajského rozpočtu měl hradit po dobu tří let.

Hejtman Rath nepřipouští, že by za nynější problémy s financováním dostavby nemocnice mohlo opomenutí jeho administrativy. Podle jeho slov jde o kostlivce ve skříni spjatého s bývalým vedení kladenské nemocnice – tedy s érou krajské vlády pravicových koaličních partnerů v čele s ODS a jejím hejtmanem Petrem Bendlem. Rath však tentokrát neviní z finančních nesrovnalostí svého nejvýraznějšího politického protivníka, ale přímo někdejší management nemocnice. „Její bývalé vedení vysoutěžilo dílo za více než 1,4 miliardy korun. Bývalá valná hromada přitom odsouhlasila investici ne výši maximálně 1,2 miliardy,“ řekl Rath v pondělí novinářům. Jedním dechem dodal, že toto počínání zavání pokusem o podvod, neboť bývalí šéfové nemocnice tímto rokem zcela obešli rozhodnutí tehdejších představitelů kraje.

Tahanice kolem DPH

Podstatou nesrovnalostí je vyčíslení daně z přidané hodnoty. Zatímco vedení nemocnice (jehož členy nechal Rath odvolat prakticky bezprostředně po svém nástupu na krajský trůn) pracovalo se schválenou částkou 1,2 miliardy plus DPH, podle hejtmanových slov se mělo jednat o částku včetně DPH. „Počítalo se s výdaji ve výši 1,2 miliardy – a ani o korunu víc. Jestliže naši předchůdci takto postavili rozpočet, usuzujeme z toho, že se jednalo o částku i s DPH,“ vysvětloval Rath, jak to přišlo, že mu nyní v kase chybí ranec peněz, s jejichž utracením se mělo předem počítat. Připustil sice, že nemá dokumenty, v nichž by se hovořilo o tom, zda rozhodnutí bývalého vedení kraje o maximální ceně zakázky ve výši 1,2 miliardy DPH zahrnuje, či nikoliv – propočty v rozpočtech prý ale mluví jasnou řečí: šlo o konečnou částku včetně DPH.

Peněz prý bylo dost
Bývalý hejtman Petr Bendl (ODS) se ale někdejšího vedení kladenské nemocnice zastává. Podle něj tým odvolaného ředitele neudělal nic špatně, protože odsouhlasená částka 1,2 miliardy DPH nezahrnovala. S penězi na zaplacení této daně však podle Bendla neměl být problém. „Kraj měl loni přebytek hospodaření ve výši 1,6 miliardy korun – na DPH u dostavby kladenské nemocnice měl tedy kraj osmkrát,“ řekl Bendl Deníku. „Že na to nyní nemá, je jen tím, že se nynější hejtman doktor Rath chová tak, jak se chová,“ zkritizoval počínání svého nástupce.

Sám nicméně připouští, že i on s bývalým vedením kladenské nemocnice sváděl kvůli dostavbě tuhé boje. A šlo – jak jinak – o peníze. „Původní rozpočet počítal s náklady 2,4 miliardy korun, pak se snížil na 1,8 miliardy. Nakonec jsme to stlačili maximálně dolů,“ připomněl Bendl pro Deník, jak těžce se rodila výsledná cifra 1,2 miliardy bez DPH.

Doklady se nyní probírají právníci

Uzavřít smlouvy na celkovou částku převyšující 1,4 miliardy korun, jestliže schváleno bylo 1,2 miliardy jako maximum, zavání podle slov Davida Ratha pokusem podvod. Na otázku Deníku, zda v té souvislosti budou představitelé kraje podávat trestní oznámení, však hejtman nemá jednoznačnou odpověď. „Předali jsme to právníkům k prozkoumání, aby jasně stanovili, zda v počínání bývalého vedení kladenské nemocnice spatřují jednání, jímž mohla být naplněna skutková podstata úmyslného trestného činu,“ vysvětlil postup své administrativy. „Management nemocnice pochopil schválenou částku jako sumu bez DPH, ač věděl, že na to nejsou finanční zdroje, a asi tušil, že vyvstane problém. Mohou ale tvrdit, že se jen spletli – a dokázat úmysl není jednoduché,“ konstatoval Rath.