Zabránění privatizace středočeských nemocnic. Tak přesně na tomto chce kandidát na středočeského hejtmana David Rath (ČSSD) postavit svůj předvolební program.

Jenže volby do krajských zastupitelstev budou až příští rok, zatímco mělnická nemocnice by měla být prodaná pravděpodobně ještě do konce letošního roku.

„Právě probíhá výběrové řízení na nejvýhodnější nabídku. Předpokládáme, že do konce roku bude nový vlastník mělnické nemocnice vybrán a od ledna 2008 už v ní bude hospodařit,“ uvedl včera mluvčí mělnické nemocnice Václav Řičář. I kdyby se tedy Rath do čela kraje příští rok postavil, mělnická nemocnice už by pravděpodobně byla v soukromých rukou.

I v takovém případě má však Rath plán. Podle něho je několik možností, jak už zprivatizované nemocnice dostat zpět pod kraje a převést je na veřejné neziskové organizace.

„U větších už zprivatizovaných nemocnic je potřeba minimálně vyjednávat s jejich majiteli o tom, za jakých podmínek jsou ochotni převést je zpět na formu veřejných neziskových organizací,“ zdůraznil Rath. A mělnickou nemocnici řadí sociálnědemokratický kandidát na hejtmana právě mezi ty větší, důležitější nemocnice.

Určitou šanci prý Rath vidí v stížnosti k Evropské komisi, která může anulovat prodej. „Uznání stížnosti by znamenalo převod nemocnic zpět pod kraj,“ řekl Rath.

U menších nemocnic, jako jsou třeba Třebotov, Prčice či Brandýs nad Labem, nevidí Rath problém v tom, že jsou nebo budou soukromé. „V těchto případech bychom se zaměřili spíše na cenu, kterou chceme zpochybnit a třeba i soudně se domoci ceny vyšší. Trnem v oku je nám nízká cena nemocnice v Brandýse. Ta ať je klidně privátní, ale ne za sedm a půl milionu korun. Reálná cena této nemocnice je totiž úplně někde jinde,“ uzavřel Rath.