„Navrhneme přerušení projednávání tohoto bodu do příští schůze, tedy do červnového jednání zastupitelstva,“ osvětlila stanovisko komunistů šéfka jejich zastupitelského klubu Jiřina Fialová. „Abychom mohli rozhodnout, jestli je funkce ministra a krajského zastupitele ve střetu zájmů, chceme si ještě vyžádat další podklady a rozbory. Nestačí nám vyjádření ministerstva vnitra, že o pravosti mandátu má rozhodnout zastupitelstvo. To si myslím, že je špatně,“ konstatovala s dodatkem, že pokud by přece jen došlo na hlasování, zastupitelé za KSČM by se zřejmě zdrželi hlasování.

David Rath si tak musí být dobře vědom, že k odvolání Bendla nemá v této chvíli dostatek hlasů. „Ano, své stanovisko jsme sociálním demokratům oznámili,“ odpověděla Fialová na otázku Deníku.

„Mě překvapilo, že komunisté vůbec podpořili zařazení tohoto bodu na jednání, jestli v tom nemají jasno. Věděli přece, o čem se má hlasovat – tak je to od nich trošku alibistické,“ podivuje se Bendl.

V podobné situaci jako ministr Bendl je také další středočeský zastupitel za ODS, někdejší radní Vilém Žák. Ten v současné době působí jako šéf poradců ministra Petra Gandaloviče. Sociální demokraté by si přáli i jeho odchod ze zastupitelstva a nástup náhradníka.

Bendl i Žák: Hájili bychom se u soudu
Petr Bendl: Pokud k tomu projednávání vůbec dojde, myslím, že alespoň na ty okamžiky bychom měli zakrýt obraz Tomáše Garrigua Masaryka na stěně. Je to naprostá nehoráznost. Jsem přesvědčený, že právní rozbory, které máme z ministerstva vnitra i ministerstva práce a sociálních věcí, ukazují, že já nejsem v žádném konfliktu zájmů. Tady jde o evidentní snahu zbavit se svých odpůrců způsobem, který, myslím, nemá obdoby. Pokud bych byl odvolán, obrátil bych se na soud. Mám právní rozbor, který říká, že ministr je ústavní funkce, jeho jmenování nezakládá žádný pracovněprávní vztah – a vláda vznikající z voleb nemůže být v žádném konfliktu zájmů vůči samosprávě.

Vilém Žák: Jsem přesvědčen, že pokus o mé odvolání je jednoznačnou snahou o rozbití opozice. Jinak to nemůžu kvalifikovat. Jsem přesvědčen, že v našem případě je to buďto hrubé nepochopení, nebo přímo zneužití zákona. Pokud bych byl odvolán, jsem připraven okamžitě se obrátit na soud.

„Hejtman Rath tlačí na náš odchod, protože se chce tímto bezprecedentním způsobem zbavit nepříjemné opozice,“ konstatoval Bendl s dodatkem, že on sám je stoprocentně přesvědčen o své pravdě. A v případě, že by mu kolegové ze zastupitelstva „ukázali dveře“, chce bránit svůj zastupitelský post u správního soudu. „Samotného by mě zajímalo, jak by soud rozhodl,“ reagoval Rath. Jedním dechem ale odmítl Bendlovo vyjádření, že by se jeho tým snažil takto zbavovat politických oponentů.

„Petra Bendla by v řadách zastupitelů ODS vystřídal primátor Kladna Dan Jiránek – a pokud ho znám, ten je ještě mnohem militantnější a má ostřejší vystupování než ministr Bendl,“ podotkl hejtman. „My jako sociální demokraté si ani nepolepšíme ani nepohoršíme – a také pro mě jako hejtmana je to stejné, jestli tady sedí ministr z ODS, nebo primátor z ODS, ukázal Rath na sektor vyhrazený pravici v jednacím sále zastupitelstva.

Již dříve Rath prohlásil, že by na odchodu ministra Bendla a ministerského úředníka Žáka ze zastupitelstva netrval – kdyby ovšem nebylo listopadového tlaku ODS na sociálně demokratickou zastupitelku Lenku Šmídovou, navrhovanou tehdy na post neuvolněné radní kraje. Šmídová, která je ředitelkou Úřadu práce v Berouně, se tak dostala do středu zájmů a musela si vybrat, kterému z postů dá přednost. Rozhodla se setrvat v zaměstnání a mandátu se vzdala.

„A my chceme, aby se měřilo všem stejně,“ vysvětloval Rath s tím, že vzdání se mandátu by očekával i od Bendla se Žákem. Toho se ale zřejmě nedočká. „Poslanec a hejtman Rath se snaží vyvolat dojem, že ředitelka berounského úřadu práce odešla proto, že my jsme ji vyzvali. To není pravda – odešla z toho důvodu, že ona se podle zákona musela rozhodnout, protože tam byla v pracovním poměru,“ zdůraznil Bendl s tím, že jeho případ je odlišný jak podle výkladu ministerstva práce a sociálních věcí, tak podle ministerstva vnitra.

Bendl je přesvědčen, že k jeho odchodu ze zastupitelstva není důvod. Střet zájmu by nastal, kdyby byl na ministerstvu zaměstnán v pracovním poměru. „Moje jmenování ale takový poměr nezakládá,“ zdůraznil. I hejtman Rath připouští, že situace je v tomto případě sporná. „Mám analýzy, které říkají, že o střet zájmů jde, ale jsou i takové právní rozbory, které tvrdí opak,“ konstatoval s dodatkem, že jiné by to paradoxně bylo třeba v případě vrátného nebo uklízečky na ministerstvu. V takovém případě by byl střet zájmů podle zákona nesporný.

Jednoznačně se k Bendlovu případu nevyjádřilo ani ministerstvo vnitra – rozhodnout mají sami členové krajského zastupitelstva.