Vedoucí centra Iva Baťková s kolegyní Renatou Lacinovou zvou postupně všechny ročníky, aby se svými pedagogy přišli do prostor nedaleko vlakového nádraží a strávili několik hodin hraním deskové hry Finanční svoboda. Díky ní si mohou žáci vyzkoušet řízení rozpočtu české rodiny po dobu třiceti let. „Podařilo se nám získat grant z Nadačního fondu vzdělávání společnosti ČSOB ve výši 33 tisíc korun," prozradila Iva Baťková. „Za tyto prostředky jsme nakoupili několik stolních her a nyní pořádáme jakási dopolední školení, na kterých se děti díky hře učí zacházet s penězi."

Předtím, než školáci usednou k hracímu plánu a rozdají si pomyslné peníze, absolvují krátké vysvětlení pravidel – a hlavně základy finanční gramotnosti. Lektorky přitom dětem objasňují například rozdíly mezi klasickou půjčkou a kontokorentem, povídají si s nimi o tom, zda je výhodnější platit nájem nebo upřednostnit hypotéku, a také s nimi probírají pojištění či investice. Třeba ve formě obchodování s cennými papíry.

„Finanční svoboda je stylem podobná Dostihům a sázkám, ale je mnohem variabilnější a komplexnější," uvedla Renata Lacinová. „Člověk u ní musí mnohem víc přemýšlet a počítat, co je pro něj výhodnější."

Na začátku hry se žáci rozdělí do dvojic a vylosují si, za jakou rodinu budou hru hrát. Spolu s tím je čeká plnění určitých cílů, například stavba domu či pořízení vysněné dovolené. A samozřejmě získání finanční nezávislosti. V průběhu hraní je pak čeká těžké rozhodování o půjčkách či vstupu na burzu. Může je však potkat také narození potomka, spojené se snížením příjmové složky rodinného rozpočtu, nebo dokonce ztráta zaměstnání. Zkrátka situace, které mohou člověka zastihnout i v běžném životě.

Na konci lektorky vyhodnotí, které dvojici se ve hře dařilo nejlépe, a tu odmění drobným dárkem. Komu se navíc hraní zalíbilo, může do centra opět přijít a Finanční svobodu si zahrát znovu. Nebo si ji mohou pedagogové vzít s sebou do školy a odehrát pár partií s dětmi v rámci vyučování.

„Zatím jsme tu měli šesťáky a sedmáky, a překvapivě to ty mladší bavilo víc. A také jim to lépe šlo," řekla Renata Lacinová. „Během následujících týdnů nás čeká ještě osmá a devátá třída. Uvažujeme, že bychom pozvali také čtvrťáky a páťáky. Pro ty bychom ale museli pravidla asi přece jen trochu zjednodušit," připustila.

Rodinné centrum už od svého otevření na konci letošního léta plánuje zprovoznit Klub mladých, kde by se mohly sdružovat všechny místní děti, které by si tam mohly zahrát třeba i hru Finanční svoboda. Má to však jeden háček, zatím chybí dospělý dozor.

„Máme sice pár lidí, kteří fungují nárazově, když je to potřeba. My bychom však potřebovali, aby se našli dva nebo tři dospěláci, kteří by se střídali a jednou či dvakrát v týdnu by k nám do centra přišli a dali na děti pozor. Vůbec se přitom nemusejí zapojovat do žádných aktivit, stačí, aby pohlídali, že je všechno v pořádku a že se nám děti například nezavřely do trezoru. Ten je hodně láká," narazila Iva Baťková na skutečnost, že centrum vzniklo v prostorách bývalé pojišťovny, kde je zabudovaný i velký bankovní trezor.

Rodinné centrum Všetaty – Přívory by touto cestou rádo poděkovalo ČSOB za poskytnutý grant a možnost zajímavou formou zpřístupnit zdravé finanční myšlení.

Více o aktivitách rodinného centra se dozvíte na jeho stránkách www.rcvsetatyprivory.cz.