S centrem spolupracujete od února, v dubnu jste se pak stala jeho předsedkyní. Nepřipadalo vám to trochu náhlé?
Museli jsme to urychlit kvůli dotacím, o které jsme na jaře žádali. Pokud by se v průběhu řízení změnila osoba, která o dotaci žádá, mohl by to být problém. Navíc Jana Dočekalová (bývalá předsedkyně - pozn. red.) tady pořád hodně pomáhá a chodí sem, byť už se po rodičovské dovolené vrátila zpátky do práce. Dalo by se říct, že tu teď máme takové dvojvládí.

Co všechno máte v centru na starosti?
Hlavně administraci, které je opravdu hodně, čemuž bych předtím vůbec nevěřila. Říkala jsem si, že centrum je poměrně malé, takže nebude nijak těžké ho vést. Ale to byla chyba lávky. Naštěstí je tu pořád většina holek, které centrum před dvěma lety přebíraly, to mi práci hodně usnadňuje.

Jste hodně aktivní člověk, určitě už jste přišla s nějakým nápadem na vylepšení. Co se vám za tak krátkou dobu podařilo prosadit?
Ve vedení centra jsem jediný rodák z Chloumku, zažila jsem tedy centrum ještě v době, kdy tu byl kulturní dům. Znám dobře místní komunitu, a protože celá naše rodina z Chloumku pochází, tak i většinu starousedlíků. Vím, že to byli právě oni, kdo budovu centra postavili, maminka v ní dokonce měla první svatbu. Pro tuto věkovou skupinu se přitom v centru kromě vícegeneračního tvoření nic nepořádalo, což jsem chtěla napravit. Přišla jsem proto s nápadem založit Senior klub, který se schází jednou měsíčně.

Je to úspěšný projekt? Přece jen starší lidé na novoty obvykle nahlížejí poměrně skepticky.
Chodí sem tak patnáct, někdy až dvacet babiček. A jeden dědeček, těch je málo, nějak nám vymřeli… Myslím, že hodně pomohlo, když jsem je osobně obešla a všechno jim vysvětlila. Tím, že je znám a oni znají mě, se nechali nalákat. Mám za to, že nelitují, jinak by se k nám nevraceli.

Na co tato věková skupina nejvíce slyší, co se jí líbí?
Předně musím upozornit, že se bavíme o lidech mezi sedmdesáti a osmdesáti lety. Hrozně se jim líbí živá hudba, ta je pokaždé nadchne. A mají rádi i akce s dětmi, když jsou s nimi, úplně vidíte, jak najednou rozkvetou a jako by omládli. Co je naopak příliš neláká, to je nabídka cvičení nebo různých kurzů. I když třeba ukázka trénování paměti je zaujala, proto chystáme na srpen celou dvouhodinovku.

Takže centrum bude v provozu i přes léto, což v minulosti nebývalo vždycky zvykem…
Ano, byť kroužky pro školní děti skončí spolu se školním rokem. Nicméně cvičení pro nejmenší Trojlístek a Čtyřlístek určitě zachováme, stejně jako některá cvičení pro ženy, například pilates nebo jógu. Navíc chystáme i jednu novinkou, takzvané lesnění. Děti, ale i jejich rodiče společně vyrazí do blízkého lesa a budou objevovat jeho krásy. Naše lektorka Lucka, která je moc šikovná a děti ji milují, pro tuto příležitost určitě připraví spoustu zábavných aktivit.

To ale není jediná novinka, kterou chystáte.
Od září bychom u nás rádi zavedli klub pro školní děti, pracovně mu říkám mozkovna. Mohly by tu společně řešit rébusy nebo hrát deskové hry. Spousta dětí má tyto hry doma, ale nevyužívá je, protože nemá s kým hrát. Jsem přesvědčená, že by se to mohlo uchytit. Také plánujeme více přednášek pro dospělé, například na téma Montessori. Pozvanou máme i primářku dětské neonatologie, která by měla mít ukázku první pomoci pro nejmenší, nebo lékařku, která se věnuje také homeopatii. Už teď v červnu pak chystáme besedu o domácí výrobě zubních past, krémů, mýdel nebo třeba kváskového chleba a sušenek. Každý si tu zkrátka něco najde.

V tuto chvíli se rodinné centrum uchází o dotaci od nadačního fondu Tesco. O co přesně jde?
Společnost Tesco vypsala dotaci pro neziskové organizace, mohli bychom díky tomu získat až padesát tisíc korun. Za ty bychom do centra rádi pořídili novou kuchyňku, ve které by se mohly učit vařit i děti. Klidně i ty nejmenší, zamíchat kaši zvládnou už dvouleté děti a většinu z nich podobné pomocné práce baví. Podmínkou však je, že musíme zvítězit v konkurenci dalších dvou projektů.

Je to tedy soutěž.
Ano. Za každý nákup nad dvě stě korun v některé z prodejen Tesco dostanou lidé žeton, který vhodí do hlasovacího zařízení. To se nachází přímo v prodejně, většinou u pokladen nebo u vchodu. Projekt, který do konce června získá nejvíce žetonů, dotaci získá. Máme ale velkou konkurenci, lidé se mohou rozhodovat mezi námi, lesní mateřskou školou Dubínek z Neratovic a líbeznickou canisterapií.

VIZITKA
Zuzana Syrová pochází z Chloumku a je maminkou bezmála dvouletého Samíka, který je v centru od svých sedmi měsíců jako doma. Do dění v rodinném centru se zapojila na začátku letošního roku, kdy přišla s nápadem založit pro chloumecké babičky a dědečky Senior klub, jehož posláním je pomoci starším lidem s organizací volného času a navazováním kontaktů. Ve vedení centra vystřídala Janu Dočekalovou.