Máte za sebou první měsíc ve funkci ředitele kralupského muzea. Jak se sžíváte s týmem?
Do muzea jsem chodil už v minulosti, takže s některými zaměstnanci se znám z dřívějška. Spolupráce se mi jeví jako dobrá. Je tu fundovaný tým lidí, kteří své práci rozumějí a mají ji rádi. A na tom se dá postavit mnoho. Jinak řečeno, bez toho by se nedalo mnoho dělat.

Kde jste pracoval předtím?
Působil jsem jako zástupce ředitele v jiné příspěvkové organizaci města, v domě dětí a mládeže. Chod takovéto instituce pro mě tak po provozní stránce není ničím novým, což považuji za výhodu. Nemusím se učit tak velkému množství nových věcí a mohu se rovnou zaměřit na plány, ideje a změny, kvůli kterým jsem byl samosprávou vybrán.

Jaký vztah máte ke Kralupům?Jsem místní rodák. Rodinné kořeny jsem tu dohledal až do roku 1658, takže patřím ke starousedlíkům a ke Kralupům mám logicky blízký vztah. Můj děda - ač ekonom - se zajímal o paleontologii a místní nálezy, maminka zase chtěla být archeoložkou a ráda o prázdninách pracovala jako dobrovolník při archeologických průzkumech v okolí. V rodině tak byla místní historie vždy živým tématem.

Muzeum v posledních letech získalo nálepku nudného místa.
Spíše než nudné bych řekl, že muzeum bylo velmi konzervativní, klasického rázu, a tím pádem méně zábavné. Probíhaly tu však zajímavé výstavy a poutavé programy pro školní skupiny. Asi bych řekl, že muzeu chyběl moderní náboj a stále chybí, což je neduhem většiny muzeí.

Co s tím uděláte?
Je to práce na delší dobu. Baví mě ale tvůrčí činnost, a tak se těším, že vše budu postupně měnit. Budovu bych chtěl více otevřít, připravit zajímavé programy, expozice. Mým přáním je vytvořit takovou instituci, kterou lidé budou vnímat jako srdcovou záležitost a kam se budou rádi vracet.

Čekají změny i stálé expozice nebo jejich uspořádání?Rád bych změnil úplně všechno. Stálá expozice vychází sice od slov „na stálo“, ale rozhodně to neznamená „na věčné časy“, i tyto expozice se musejí obměňovat. Občas prezentovat nové exponáty, ukazovat jiné a všemu dát nový náboj a moderní kabát. Chtěl bych, aby bylo muzeum vizuálně lákavé, hravé a bylo místem, které bude podněcovat fantazii a zájem o místní historii.

Mělnické regionální muzeum zaměřuje své výstavy především na rodiny s dětmi. Plánujete třeba výstavu s interaktivními prvky pro menší návštěvníky?
Samozřejmě i toto plánuji. Je to pochopitelná cesta, jakou se muzea musejí ubírat, aby byla schopna obstát v konkurenci jiných. Pomineme-li fakt, že muzeum je především místem, které pečuje o památky, historické artefakty a sbírky, tak je také místem, které je činné na trhu volnočasových aktivit. A zde je konkurence opravdu velká. Obstát v ní znamená logicky využívat moderní technologie včetně interaktivních prvků.

Jakou první akci bude muzeum pod vaším vedením pořádat a čím ji plánujete osvěžit?
Už máme za sebou první vernisáž a výstavu. Zatím se ale nesnažím příliš zasahovat do práce kolegů a spíše pozoruji a seznamuji se, jak fungují jako tým. Věřím ale, že změny budou následovat brzy. Už nyní pracuji na nové expozici a další tři mám rozplánované.