VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ředitelka Farní Charity: Pomáháme všem, věřícím i ateistům

Neratovice /ROZHOVOR/ - Tříkrálová sbírka je pouze malý zlomek aktivit Farní charity Neratovice pod vedením ředitelky Miloslavy Machovcové, která je mimo jiné držitelkou ocenění Ceny kvality v sociální péči – osobnost roku 2007. 

31.1.2018
SDÍLEJ:

Ředitelka Farní charity Neratovice Miloslava Machovcová.Foto: Archiv FCH Neratovice

Už pětadvacet let poskytuje Farní charita Neratovice profesionální zdravotnické a sociální služby v domech s pečovatelskou službou, denních stacionářích a přímo v domácnostech klientů. Jací lidé a z jakých lokalit se na charitu nejčastěji obracejí? Kdo jsou vaši klienti? 
Jedná se o seniory, o lidi s nejrůznějšími typy zdravotního postižení, se sníženou pohyblivostí, pomáháme také vážně nemocným. Pobočky máme v 17 obcích Středočeského kraje a v Praze, péči zajišťuje 39 registrovaných zdravotních sester s praxí u lůžka a 42 pečovatelek. Snažíme se o provázanost zdravotnické a sociální služby. Zdravotní péči poskytujeme sedm dní v týdnu 24 hodin denně přímo doma u pacienta podle indikace ošetřujícího lékaře. Může jít o komplexní péči o dlouhodobě ležící, aplikaci injekcí, odběry krve, převazy apod. Pracujeme zejména přímo v rodinách klientů. Jde nám přitom o to, aby byly zajištěny všechny potřeby klienta a on mohl co nejdéle setrvávat v domácím prostředí. Klientem se může stát doslova kdokoliv. Někdy se setkáváme s trošku úsměvným dotazem, zda klient farní charity musí být věřící. Ne, ne opravdu to neprověřujeme. 

Kolika potřebným nyní pomáháte? 
Měsíčně poskytujeme zdravotní péči o klienty zhruba osmi stovkám klientů, kterou zajišťují kvalifikované zdravotní sestry. Zajišťujeme i sociální péči a to jsou nákupy, úklidy, hygiena, zajištění stravy 480 až 500 klientů měsíčně.

Osmnáctý ročník Tříkrálové sbírky právě skončil. Kolik se letos vybralo?
Celkem jsme letos vybrali 115 324 korun, a tyto prostředky využijeme k zakoupení edukačních a terapeutických pomůcek jako jsou například pomůcky k rozvoji paměti, myšlení a pozornosti či pomůcky k procvičení jemné motoriky pro denní stacionáře v Odolena Vodě a Obříství a pro domy s pečovatelskou službou, ve kterých FCH Neratovice provozuje pečovatelskou službu. Je to například Dům sv. Jakuba v Libiši nebo DPS v Klecanech. 

Jak štědří byli dárci tříkrálové sbírky loni a jak byly vybrané prostředky použity? 
Ředitelka Farní charity Neratovice Miloslava Machovcová.Od začátku vyhlášení tříkrálové sbírky se naše Farní charita Neratovice zapojila a každý rok nám pomáhají zaměstnanci, studenti z Gymnázia Neratovice, děti ze škol v Libiši, Kostelci nad Labem a samozřejmě naši rodinní příslušníci. Šedesát procent výdělku se vrací zpět na organizaci a je použit pro těžce nemocné na nákup kompenzačních pomůcek, které nehradí pojišťovna a také na dovybavení středisek, nebo DPS v Libiši.

Zúčastnila jste se charitní stáží v Indii, Ugandě a v Bulharsku. Jaký je standard zdravotní a sociální péče v těchto zemích? 
V Ugandě byla Arcidiecézní charitou Praha postavena nemocnice, kde pomáhají čeští a slovenští lékaři a zdravotní sestry. Při naší návštěvě jsme je podpořili humanitární pomocí ve formě zdravotnického materiálu. V Indii jsme navštívili střediska adopce na dálku, kde jsem se chtěla přesvědčit o tom, zda finanční pomoc jde opravdu dětem. Peníze nedostanou rodiny, ale jdou na vzdělávání dětí – studium, pomůcky, oblečení. Tyto děti jsou velmi vděčné za takovou pomoc a jsou rády, že se mohou vzdělávat. Návštěva ve mně zanechala velkou lítost, že děti z chudých rodin nemohou studovat. Navštívili jsme i zdravotní školu a nemocnici. Vybavení mi připomínalo můj začátek po maturitě před 45 lety. Sociální péči tam vůbec nemají a zdravotní péče je na velmi nízké úrovni. 

Na konci listopadu 2017 byla Farní charita Neratovice oceněna prestižní Národní cenou kvality České republiky v programu START PLUS titulem "úspěšná organizace". Jaká kritéria jste pro to museli splnit? 
Národní cena kvality je prestižní cena, je to zásluha všech zaměstnanců, kteří spolupracovali a podíleli se na dotazníkovém šetření, plnili veškeré podmínky, které jsou dané vypracováním podkladové zprávy, podle které je organizace externě hodnocena. Posuzovanými faktory bylo vedení organizace, strategie organizace, pracovníci, partnerství, služby a klienti-výsledky (stručný popis - přístup, hodnocení, zlepšování a důkazy plnění - veškerá dokumentace organizace). Pro naše klienty je důležitá spokojenost a kvalita péče a zodpovědnost našich pečovatelek a zdravotních sestřiček.

Plánuje farní charita v dohledné době nějaké společenské akce pro veřejnost? 
Ředitelka Farní charity Neratovice Miloslava Machovcová.V letošním roce máme naplánovaný jedenáctý Charitní ples, který připravují všichni zaměstnanci a o tento ples je vždy velký zájem, také díky bohaté tombole od sponzorů. Další tradiční akcí je setkání klientů a přátel Farní charity Neratovice, opět jedenáctý ročník. Zde se sejdou naši klienti ze všech středisek a hosté ze spřátelených měst a obcí. Při dobrém občerstvení a kulturním pořadu si naši klienti popovídají, zatančí a odnesou si malý dárek. Na této akci se tradičně vyhlašuje sestřička a pečovatelka roku. Dalšími akcemi jsou výlety, setkání, besídky v pečovatelských domech a stacionářích.

Co považujete za svůj největší pracovní úspěch? 
Řečeno jednou větou – že FCH Neratovice je i po 26 letech stabilní organizací!

Jaké budou vaše další cíle? Co byste chtěla ve farní charitě ještě dokázat?
Chtěla bych, aby se charita připravila do dalšího kola na ocenění Národní ceny kvality – zlaté ocenění – Exelence , ale to záleží na všech zaměstnancích. Přeji si, aby do budoucna Farní charita Neratovice měla dobré jméno, stabilní tým, dostatek finančních prostředků a hlavně abychom pomáhali klientům v jejich těžkých chvílích a mohli se s důvěrou obracet na naše zaměstnance.

Výtěžek Tříkrálová sbírka 2018. Obsah pokladniček z jednotlivých obcí
KLECANY 13 856,00 
NERATOVICE 13 630,00 
TUHAŇ 13 239,00 
ODOLENA VODA 9 784,00 
ČELÁKOVICE 8 376,00
LIBIŠ 6 866,00 
KOSTELEC NAD LABEM 6 207,00 
KOJETICE 5 658,00 
ODOLENA VODA 4 310,00 
KBELY 3 393,00 
TIŠICE 3 345,00 
OBŘÍSTVÍ 3 305,00 
TIŠICE 2 658,00 
LÍBEZNICE 2 625,00 
ČELÁKOVICE 2 494,00 
LOBKOVICE 2 173,00 
MĚLNÍK 2 139,00 
PŘEDBOJ 2 007,00 
RUDNÁ 1 857,00 
MLÉKOJEDY 1 827,00 
ČAKOVIČKY 1 750,00 
NOVÁ VES 1 671,00 
ZDIBY,ŘEŽ 1 658,00 
ČERNOŠICE 496,00 
Celkem se vybralo: 115 324,00

 


Barbora Walterová, Markéta Pomšár Židlická 

Autor: Barbora Walterová

31.1.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předseda ČOV Jiří Kejval.
102

Předseda ČOV Kejval: Ledecká? Ona bude letos královnou olympiády

Děti z Milovic v Terezíně.
15

Žáci píší knihu o odbojáři a chystají výstavu o válečných letech

Jizerská 50, chodci vs. řidiči, výcvik topičů a zpěvavé dračky: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 17. až 18. února 2018.

Středočeši nabídli adrenalin pro každého i ten zprostředkovaný z Dakaru

Střední Čechy /FOTOGALERIE/ – Zájemci o přehlednou mapu s pamětihodnými místy v regionu, o novinky na středočeských památkách, a především o návrhy tras vhodných k výletům na kolech. To byli návštěvníci, kteří se od čtvrtka do neděle nejčastěji zastavovali u středočeského stánku na Výstavišti v pražských Holešovicích, kde se konal tradiční veletrh cestovního ruchu Holiday World. Přímo na místě to Deníku řekla projektová manažerka Středočeské centrály cestovního ruchu Zuzana Janetzká.

Okres zná krále. Nejlepším sudím se stal Jiří Blahout

Mělnicko – Je hotovo, je dobojováno! Anketa o nejlepšího fotbalového rozhodčího okresních soutěží je minulostí a vítězem se stal Jiří Blahout, který díky vám zvítězil s počtem 819 hlasů. Blahout tak porazil o 44 bodů svého největšího rivala v boji o celkové prvenství – Michala Hamšíka, bronzový skončil s necelými pěti sty hlasy Petr Driml. 

Další medaile! Bronz pro Erbanovou, vybojovala ho ve sprintu na 500 metrů

Na nejkratší rychlobruslařské trati, sprintu na 500 metrů, vybojovala česká jezdkyně Karolína Erbanová bronzovou medaili! Lepší byla pouze zlatá Japonka Nao Kodairaová a stříbrná Korejka I Sang-Hwa.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT