Z budovy na kraji Chlumína, která patří obci, se ústav loni na jaře odstěhoval do Neratovic. Rozhodl o tom kraj.

„Naskytla se nám tím možnost mít samostatnou základní školu, která zatím sídlí ve společných prostorách se školkou,“ vysvětlil starosta.
Náklady na rekonstrukci bývalého ústavu přesáhnou jedenáct milionů korun. Většinu peněz, skoro deset milionů korun, dostala obec z dotací od Středočeského kraje. Zaplatit svůj podíl je ale pro malou vesnici náročné.

Na nové vybavení tak už Chlumínu zřejmě peníze nezbudou. „Pro školu ani školku nejspíš nic nového kupovat nebudeme, částka, kterou jsme museli na stavby dát z rozpočtu, byla natolik velká, že si budeme muset vystačit s tím, co máme,“ poznamenal Pokorný.

Volné prostory v bývalém ústavu jsou příležitostí ke zvýšení kapacity školy i školky, která v současném babyboomu vesnici nestačí. „Proto jsme se rozhodli, že školu a školku rozdělíme do samostatných budov,“ doplnil starosta.

Škola se vrací do budovy, kde sídlila od roku 1908 až do roku 1978, kdy byla kvůli nedostatku dětí zavřena. O pět let později se tam nastěhoval ústav.
Už na sklonku osmdesátých let minulého století však Chlumín vlastní školu opět potřeboval. Zřídil ji tehdy ve vedlejší školce, kde jsou však slabinou malé prostory a scházející tělocvična.

Chlumínskou základní školu pro první až pátý ročník navštěvuje třicet dětí, víc se jich tam nevejde. V září následujícího roku jich bude moci být až padesát. Stejný počet míst bude mít i mateřská škola.