Stonožka z 15 234 roliček od toaletního papíru, kterou na náměstí postavili členové rodinného centra Kašpárek spolu s mělnickými školáky, měřila podle verdiktu zástupců pelhřimovské agentury Dobrý den 613 metrů. Cílem akce bylo připomenout dětem význam třídění odpadu. „Děti by měly vědět, že se dá třídit a znovu využít skoro všechno, nejen plastové lahve,“ vysvětlila mluvčí rodinného centra Kašpárek Jana Šrytrová.

Proč jste použili právě roličky od toaletního papíru? Původně šlo jen o pět roliček, ze kterých jsme dělali stojánky na tužky. Sešlo se jich ale tehdy mnohem víc, a tak přišla na svět myšlenka udělat z nich právě stonožku.

Jak dlouho jste je sbírali?
Asi půl roku, začali jsme na jaře a poslední roličky donesly děti přímo na náměstí.

Kdo se na rekordu podílel?
Roličky sbírali naši členové, děti z mělnických škol na Pšovce a v Jungmannových sadech, ze školek Motýlek, Zvoneček a Pohádka, ze škol ve Vraňanech a na Komenského náměstí v Kralupech nad Vltavou. Podpořil nás odbor život prostředí.

Museli jste překonat už stanovený rekord?
Ne, jde o rekord ustavující. Existuje už sice rekordní papírová stonožka, ale úplně jiná.

Kde roličky skončily
V modrých kontejnerech na tříděný papírový odpad, které nám firma přistavila přímo na náměstí. Po rekordu jsme tam s velkou slávou celou stonožku sešlapali.

Stonožka není prvním mělnickým rekordem.
Už jsme ve městě dělali kouli a věž z hliníkových obalů a hromadně sešlapávali plastové lahve a tetrapackové obaly.