Na sociálních sítích si však někteří občané stěžují, že nově instalované lavičky lákají bezdomovce a ty, kteří holdují alkoholu a následně se nechovají zrovna způsobně. Maminkám s malými dětmi zase vadí psi, kteří mají v této oblasti vyhláškou povolený volný pohyb.

Starostka Neratovic Lenka Mrzílková o zmíněných problémech ví. „Kritizovat je snadné, zejména na sociálních sítích. Reakce jsou ale protichůdné a mnozí lidé si úpravu chválí,“ říká a vyzývá občany, aby v případě, že budou svědky nějaké nekalé činnosti, neváhali a zavolali městské strážníky. „Místo je naší policií kontrolováno pravidelně, ale hlídka tam samozřejmě nemůže být pořád,“ dodává s tím, že součástí stavby je také zbudování veřejného osvětlení. „Na to bude posléze umístěna monitorovací kamera. Osvětlení však zatím ještě není dokončeno,“ podotýká starostka, kterou mrzí, že nově instalovaný městský mobiliář i dětské hřiště už stihli poničit vandalové. „Bohužel i za tak krátkou dobu došlo k několika poškození umístěných prvků. Nejprve někdo odcizil dřevěné kormidlo z dětské herní sestavy,“ vyjmenovává poškození starostka. Ve výčtu škod ještě dále pokračuje: „Potom byl pomalován piknikový stůl a vyvrácen připevněný odpadkový koš,“ vyjmenovává.

Celkově však podle ní situace není tak špatná, jak se může na základě komentářů na sociálních sítích zdát. „Sama jsem v místě byla v poslední době mnohokrát a asi jsem měla štěstí, ale na nic závadného jsem tam nenarazila. Nicméně je pravda, že někdy v tomto místě popíjejí po práci lidé z blízké ubytovny. Je to totiž jedno ze dvou míst, kde je povolena konzumace alkoholu na veřejnosti,“ připomíná Lenka Mrzílková a doplňuje, že z ankety, které se zúčastnili obyvatelé města, vyplynulo, že mírná většina z nich si přeje ponechat souhlas s povolením konzumace alkoholu v dané lokalitě. „V opačném případě by si tam nikdo nemohl dát ani skleničku vína nebo piva při grilování,“ upozorňuje.

Na základě stejné ankety pak navrhuje vedení města v oblasti omezit volný pohyb psů. „Připravujeme změnu vyhlášky, v níž za toto místo nabídneme dvě jiná – dále za mostem směrem ke Spolaně a přímo ve městě u kopce s kamenným nápisem Miluji, kde je to nyní zakázané. Rozhodne se ale až na nejbližším jednání zastupitelstva,“ vysvětluje Lenka Mrzílková.

Vybudování relaxační zóny, která se nachází na pozemcích Povodí Labe, dosud město vyšlo na zhruba 1,6 milionu korun.

„Jde o cenu bez osvětlení. Instalovali jsme tam pět nových odpadkových košů, deset laviček a dva stojany na kola. A samozřejmě herní prvky pro děti a cvičební sestavu pro dospělé,“ vyjmenovává a dodává, že stavebním pracím předcházela úprava havarijních vzrostlých dřevin „Bez toho by se celá lokalita nejspíš musela pro veřejnost zcela uzavřít,“ upozorňuje neratovická starostka.

Barbora Tesnerová