Součástí nedělního Dne otevřených dveří v přístavišti byla kromě prohlídky plavidla včetně strojovny a motoru, i výstava s názvem Vodní cesty pro 21. století, která prezentovala tisíciletou historii vodních cest v českých zemích a jejich budoucnost. Na výstavě byly k vidění modely vodních toků či vodních nádrží a v malém provizorním kinosále byl promítán film o historii vodních cest a historii remorkérů. Návštěvníci mohli nahlédnout do kajuty a ložnice kapitána.

Remorkér byl postaven právě v loděnici Mělník v roce 1956 a jeho původní a stále funkční motor ojedinělé konstrukce jinde k vidění není. V roce 2016 byl prohlášen kulturní památkou, která však i nadále slouží svému účelu. Tím je zajištěna její údržba i další životaschopnost jako kulturní památky. Ministerstvo kultury udělilo provozovateli plavidla dlouhodobou výjimku na výjezdy do zahraničí.

Děčínské muzeum na lodi zřídilo odnož své stálé expozice Lodní doprava na Labi a letos propůjčuje loď k příležitostným prohlídkám po dohodě s Ředitelstvím vodních cest, kterému plavidlo patří. Z Mělníka se remorkér vrací do Děčína a za měsíc jej budou moci vidět návštěvníci v Lovosicích.

Marta Dušková