Dlouho plánovaná revitalizace historického centra Mělníka by možná mohla začít už na jaře příštího roku. Zahájení prací je přímo podmíněné získáním dotace z fondů Evropské unie. „Veškerá příprava revitalizace se blíží ke konci. Máme hotovou projektovou dokumentaci pro stavební povolení,“ uvedl mělnický euromanažer Tomáš Martinec.

K samotnému podání žádosti chybí už jen několik posledních kroků, radnice se tak bude o dotace ucházet už letos na podzim. K zatím nedotaženým náležitostem patří například vyčíslení nákladů na povrchové materiály a městský mobiliář.

Mělník se chce ucházet o dotaci v rámci Regionálního operačního programu ve výši 85 procent. „Do první výzvy chceme žádost umístit. Orientační cena je 140 milionů korun,“ řekl Martinec.

Co se ve městě například změní?

Centrum Mělníka by se podle návrhů mělo vrátit k tradičnímu historickému vzhledu za použití nových prvků, povrchů a technických řešení. K obnově města se v minulosti vyjadřovali obyvatelé města, podle nichž je největším nedostatkem úbytek parkovacích míst na obou náměstích, především však na náměstí Karla IV.

Projekt tehdy radnice přepracovala a zvýšila počet parkovacích míst na 38 s tím, že na „spodním“ náměstí vznikne chodník spojující ulici 5. května a prostor mezi obchodními domy široký 5,4 metru.

Neméně důležitou novinkou bude znovuotevření historické studny, do které by mohli turisté nahlížet přímo z náměstí. Během prací by mělo dojít ke kompletnímu předláždění plochy náměstí Míru a Svatováclavské ulice, která tak konečně bude vypadat jako opravdová pěší zóna, jíž je i v současnosti.