Loni na začátku května chtěla místní policejní hlídka v Brandýse nad Labem zastavit Škodu Octavia combi. Řidič ale šlápl na plyn.

Do pronásledování auta se pak zapojili i policisté z mělnického územního odboru. „Mezi Brandýsem nad Labem a Kostelcem nad Labem se ujíždějící vůz marně snažila zastavit policistka, řidič ji ale ve vysoké rychlosti srazil," řekla tehdy mluvčí středočeských policistů Markéta Johnová.

Žena o den později v pražské vinohradské nemocnici podlehla těžkému zranění hlavy.

Policisté po neštěstí posádku vozu zadrželi, spolu s řidičem tam, byli ještě další dva lidé, muž a žena. Řidič skončil ve vazbě. Původně mu hrozilo až šestnáct let vězení za násilí na úřední osobě, státní zástupce ale později trestný čin překvalifikoval na vraždu, u které hrozí přísnější trest.

Případ dostal na starost trestní senát, který vede Ivo Zelinka. Soudce už se začal seznamovat se spisem. Pokud jej nevrátí zpátky žalobcům, mohl by proces s řidičem začít na jaře letošního roku.

Dvaadvacetiletý řidič podle policistů řídil pod vlivem drog. Měl také několik zákazů řízení.

Kostelecký případ v Česku vyvolal debatu o přísnějších trestech pro řidiče, kteří usedají za volant pod vlivem drog nebo alkoholu. Pracuje na tom skupina zástupců dvou ministerstev, vnitra a spravedlnosti.