Radnice v Mělníku zrušila výběrové řízení na koupi budovy Holdu v centru města. Celou záležitost už odsouhlasili i zastupitelé a trojice zájemců, která v řízení byla, má tak smůlu.

Vedení města mělo ke zrušení pádný důvod. „Rýsuje se zajímavá nabídka zahraničního partnera na využití budovy,“ uvedl mělnický starosta Miroslav Neumann. Zájemce z Anglie chce využít i sousední budovu Soutoku. Ten je v havarijním stavu a městu by tak odkoupení a řešení rekonstrukce pomohlo. Co ale možný investor s Holdem a sousední budovou udělá, je zatím nejasné. „Zatím pouze monitorují situaci pro podnikatelský záměr,“ řekl starosta. Radnice čeká na návrh projektu, ke kterému se bude vyjadřovat.

Obavy lidí z Mělníka směřují především k možnosti, že by místo budovy vzniklo obchodní středisko. „To v žádném případě nechceme,“ tvrdí Neumann. Zastupitelé se na posledním zasedání domluvili na nutnosti vypracování studie, která ukáže, kolik peněz by město stálo částečné či úplné zboření budovy Holdu. Na ní v současnosti radnice pracuje.

Obyvatelům Mělníka nicméně ohyzdný objekt v centru města vadí. „Mělo by se s tím něco udělat. Navíc to tu jen chátrá a vypadá opravdu příšerně,“ shodlo se hned několik oslovených lidí.

O objekt, který měl v 80. letech minulého století sloužit k pořádání sněmů, konferencí a plesů, měli doposud zájem tři kupci. Jeden zájemce nabízel za objekt 13 milionů korun, druhý něco málo přes sedm milionů korun. Ti chtěli budovu ponechat tak, jak je, a komerčně ji využít.

Třetí účastník zrušeného řízení chtěl budovu koupit, zdemolovat, a na jeho místě postavit obytné domy, které by se co nejvíce přiblížili vzhledu původní zástavby. „To se mi zdá nejrozumnější. Na to, kolik žije v Mělníku lidí, je centrum naprosto mrtvé a jen plné obchodů. Prostě to tu nežije,“ řekla pro Mělnický deník Zdena Křížková z Neratovic, která v Mělníku pracuje. Co, kdy a jak se s budovou Holdu stane, je tak zatím stále ve hvězdách.