Vedoucí mělnického územního policejního odboru Ivan Žučenko pro Mělnický deník uvedl, že policistce, která řady svých kolegů tak náhle opustila, bude vystrojen služební pohřeb. Nebude na něm zřejmě scházet ani salva čestné čety.

Mezi policisty z Mělnicka panuje smutek i velká solidarita. Chystají finanční sbírku, jejíž výtěžek předají rodině své zesnulé kolegyně. „Je to obrovská tragédie. Většina z nás ji osobně znala," řekl s lítostí šéf mělnické policie, podle něhož se ozývají policisté z celé republiky, kteří chtějí projevit svou účast nad tímto neštěstím. „Sídlo územního odboru navštívila dokonce i jedna paní, která přinesla tisícikorunu, aby sbírku podpořila," zmínil Ivan Žučenko.

Celorepubliková sbírka

Finanční pomoc přitom už v sobotu odpoledne spustila také Unie bezpečnostních složek Ministerstva vnitra ČR, která pořádá celorepublikovou sbírku. Místopředseda unie Zdeněk Drexler pro Mělnický deník uvedl, že o tento projev solidarity je velký zájem. „Stav konta se každou hodinu mění," připomněl. Například včera v poledne na bankovním účtu zářilo číslo 155 tisíc.

Do sbírky, která potrvá až do 3. června, se přitom nezapojují pouze policisté, ale také příslušníci dalších bezpečnostních sborů, tedy hasičů, vězeňské služby či městské a obecní policie. A příspěvky přicházejí i přímo od občanů. „Navíc máme informace o zájemcích o pomoc ze zahraničí, konkrétně se jedná o Slovensko a Spojené státy americké," prozradil Zdeněk Drexler.

Pokud chcete přispět i vy, stačí zaslat jakoukoliv částku na účet číslo 2900339973/2010. Do zprávy pro příjemce uveďte „PČR".

O sbírce podle něj ještě včera dopoledne nikdo z pozůstalých nevěděl, v průběhu dne se však tato informace roznesla. „V přímém kontaktu s rodinou zatím nejsme. Až ale trochu opadne to nejhorší, vyměníme si kontakty a budeme jim nápomocní, jak jen to bude možné," uvedl místopředseda unie. Zároveň dodal, že veškerá vybraná částka poputuje přímo do rukou pozůstalých.

Pomůže i Mělník

S pomocí rodinným příslušníkům tragicky zesnulé ženy přispěchal také mělnický starosta Ctirad Mikeš. Včera na večerním zasedání zastupitelstva města předložil návrh, aby Mělník ze svého rozpočtu vyčlenil 50 tisíc korun na podporu pozůstalých. Dnes krátce před polednem pak Mělnickému deníku potvrdil, že návrh byl jednoznačně přijat.

„Policistka sloužila v Mělníku a okolí, byla součástí města. Přispět touto částkou považuji za slušné vzhledem k tomu, co všechno pro bezpečnost a pořádek Mělníka a jeho okolí udělala," připomněl Ctirad Mikeš. Ten se navíc netajil ani svým rozhořčením z celé nešťastné události a vyjádřil i nelibost nad posouzením celého činu. „Pro mě šlo o dokonanou vraždu," prohlásil rezolutně.

Dvaadvacetiletý řidič, který policistku v pátečním večeru svým automobilem srazil, je přitom obviněný z násilí proti úřední osobě. Za tento trestný čin mu hrozí trest odnětí svobody na osm až šestnáct let.