V přízemí budovy naproti všetatské poště se brzy otevřou dveře nejen dětem, ale i ostatním občanům městyse. Nemalou skupinu lidí, pro které budou pracovníci centra připravovat nejrůznější akce a kurzy, totiž mají tvořit místní senioři.

Už na konci minulého roku to prozradila vedoucí rodinného centra Iva Baťková: „Naší vizí je vybudovat komunitní centrum, které bude podporovat všechny generace, nejen děti a jejich rodiče. Chceme vytvořit příjemný prostor, kde se lidé budou moci setkávat," řekla tehdy. A svému slovu dostála…

Co všechno se od našeho prvního setkání změnilo?
Spousta věcí! Vedle toho, že právě dokončujeme přestavbu prostor centra, jsme také získali grant v rámci projektu Důchodem vše začíná, do kterého jsme se přihlásili. Šlo o projekt jedné soukromé společnosti, její představenstvo nás vybralo do druhého kola, kde o udělení grantu hlasovala veřejnost prostřednictvím internetu. Musím poděkovat všem, kdo se do tohoto hlasování zapojili, jenom díky nim se nám podařilo grant získat. A také děkuji Renatě Lacinové, která celý projekt připravila a dosud ho koordinuje.

V čem vlastně projekt spočíval?
Museli jsme předložit docela detailní návrhy různých výletů, kurzů a jednodenních akcí pro seniory, na které jsme chtěli získat finanční prostředky. Předkládali jsme to i s vypracovanými rozpočty, takže teď nám nezbývá, než to dodržet.

Na co se tedy mohou senioři těšit?
Jako první jim nabízíme výlet do Poděbrad spojený s kurzem Nordic Walking. Akce se koná v neděli 8. září, sraz je v půl osmé ráno na vlakovém nádraží. V Poděbradech máme domluvenou profesionální lektorku, která představí chůzi s holemi jak teoreticky, tak také prakticky. Pak bude následovat rozchod na oběd a procházku, třeba po tamních lázních. A ještě před společným návratem domů jsme objednali plavbu parníkem po Labi do Cidliny a zpátky.

Kolik bude tato akce stát? Zní to docela luxusně.
Však to také bude luxusní zážitek, ačkoliv cena tomu  rozhodně neodpovídá. Budeme vybírat 120 korun, přičemž v této částce je zahrnutá jak doprava, tak i samotný kurz Nordic Walking a plavba po řece. Moc dobře si uvědomujeme, že senioři ze svých důchodů nemohou vydávat vysoké částky za zábavu. Proto i ceny dalších akcí, které nabízíme, budou spíše symbolické, tedy takové, aby nám po odečtení získané dotace pokryly pouze vynaložené náklady.

O co přesně půjde?
Až bude centrum otevřené, začneme pořádat kurzy zdravotního cvičení. Budou vždy ve středu od 18 hodin přímo v centru, poprvé by se měly konat 18. září. Cvičení povede buď Hanka Horáková, nebo já. V této chvíli samy chodíme na kurzy, abychom získaly osvědčení. Půjde hlavně o to, aby seniory nebolela záda a klouby, aby zkrátka ráno mohli vstát z postele. Nebude to nic náročného, bude to jemné cvičení na uvolnění.

To je už druhá nabídka zaměřená na fyzickou aktivitu. Co třeba nějaké vzdělávání?
I na to samozřejmě dojde. Plánujeme otevřít kurz angličtiny aneb jak se domluvit na dovolené. Ten by měl být jednou týdně v úterý večer. Budou to takové základy, jako jak si objednat jídlo nebo zařídit ubytování. Oba tyto kurzy, tedy cvičení i angličtinu, bychom navíc rádi nabízeli dlouhodobě. Ale samozřejmě uvidíme, jaký o to mezi lidmi bude zájem. A pak tu máme kurz první pomoci.

Pro seniory?
Ano. Je tedy pravda, že nejprve ho pořádáme na konci sprna pro širokou veřejnost, ale koncem listopadu nebo začátkem prosince ho chceme uspořádat přímo pro seniory. Kurz povedou kvalifikovaní záchranáři, takže se lidé opravdu něco dozvědí a naučí. Navíc díky získané dotaci budeme moci seniorům nabídnout tento kurz zcela zdarma.

Dobrá, a co dál?
V listopadu máme v plánu kurz s pracovním názvem Nebojte se internetu. Na ten si tedy nejprve budeme muset někde zapůjčit počítače, ale určitě bychom chtěli seniorům nabídnout možnost seznámit se s prací na internetu a naučit je třeba telefonovat pomocí programu skype, poslat mail nebo jen diskutovat s lidmi s podobnými zájmy. Rádi bychom proto touto cestou oslovili místní firmy, pokud by vyřazovaly nějaký starší notebook, aby si na nás vzpomněly a darovaly nám jej na dobrou věc. V rámci projektu Důchodem vše začíná také pořídíme nastálo do centra jeden notebook, na který budou mít senioři přístup na internet zdarma. Budou sem moci kdykoliv přijít, když budou potřebovat pomoci nebo poradit.

Chcete tu snad zřídit něco jako internetovou kavárnu?
Takhle přímo bych to neviděla, ale zatím si v tomto směru necháváme vrátka otevřená.

Plánujete pro seniory ještě nějaké další akce?
Určitě. V neděli 13. října pořádáme jednodenní výlet do Kutné Hory. Pojede se objednaným autobusem, na místě na nás bude čekat průvodce. A o měsíc později je v plánu výlet do Prahy, opět s průvodcem. Oba zájezdy mají podtitul Po stopách památek UNESCO.

A to už je konečně všechno?
Ale ne! V sobotu 5. října proběhne v přívorské sokolovně posvícenské posezení s harmonikou, jehož součástí bude soutěž o nejoriginálnější koláč. Ten přitom vůbec nemusí být pečený, může být klidně třeba ze dřeva. Při hodnocení se sice bude posuzovat i chuť, ale pokud bude dřevěný koláč opravdu krásný, třeba dostane dost bodů i tak. Každopádně půjde hlavně o zábavu, možná tam budou i nějaké masky… Od dam, které to pořádají, tedy Marušky Chvátalové, Lenky Černohlávkové a Hanky Horákové, dokonce padaly takové návrhy, jako že se převléknou za čarodějnice a budou tam vykládat karty.

To zní zajímavě.
To rozhodně. Pak tu máme ještě kreativní kurzy, na kterých si budou moci příchozí vyrobit vlastní adventní výzdobu, třeba věnec nebo i cokoliv jiného. Ty budou nejspíš v úterý před první adventní nedělí. Povede je právě Lenka Černohlávková, která má květinářství a je opravdu moc šikovná.

Ještě něco?
Ano. Rádi bychom také nabídli seniorům jakési poradenství z oblasti sociálních služeb. Aby věděli, na co všechno mají nárok, jak si vypočítat výši důchodu, kde si o co zažádat nebo jak to udělat, kdyby třeba chtěli jít do domova důchodců.

Další informace o centru a jeho akcích se dozvíte na www.rcvsetatyprivory.cz

VIZITKA
Ivoně Baťkové neřeknou její blízcí jinak než Ivo nebo Ivčo. V současné době je na rodičovské dovolené s jeden a půl roku starým synem, doma má ještě budoucího prvňáčka. S rodinou žije ve Všetatech a ačkoliv není místní rodačka, společenský život v městysi ji velmi zajímá, snaží se ho proto oživit a zlepšit.