Klasicistní dům s číslem popisným 12 byl postaven na konci 18. století. Zděná patrová stavba s nádvořím a dvěma hospodářskými stavbami obehnaná zdí zároveň sloužila jako hostinec a řeznictví, které provozoval otec skladatele František Dvořák.

Někdejší hostinec spolu se sousedními budovami hospodářské usedlosti je od roku 1958 kulturní památkou. Před rokem 2019, kdy byl dům vrácen původním majitelům – roudnické větvi rodu Lobkowiczů, kteří získali zpět v restituci i zámek Nelahozeves, spravovalo objekt Národní muzeum v Praze.

Současný projekt zahrnuje i moderní muzejní expozice. Muzeum má propojit hudbu s geniem loci rodiště skladatele a přenést návštěvníky do první poloviny 19. století. Cílem je rozšířit povědomí o Dvořákově dětství, jak se formovala jeho osobnost, a jaké vlivy měly zásadní dopad na jeho hudební tvorbu. „Chceme umístit Nelahozeves na kulturní mapu světa a vytvořit zde muzeum, které bude skladatele Dvořákova významu náležitě reprezentovat,“ říká William Lobkowicz.

Pro rodinu Lobkowiczů jde o jeden z největších a nejdůležitějších projektů v její novodobé historii. Podpořen je i příspěvky od soukromých dárců a dotacemi, například Fondy EHP a Norska poskytly bezmála šest milionů korun.

Podrobnosti o rekonstrukci a budoucí podobě rodného domu skladatele se mohou zájemci dozvědět v rámci akce Dvořákova Nelahozeves, která proběhne 11. září.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.