Do nebuželské prodejny, z níž loni v zimě zůstalo po nočním požáru jen pár černých zdí, už zase míří zákazníci.

Smíšené zboží provozuje Jitka Pokorná, která tam dříve pracovala jako zaměstnanec své maminky Miloslavy Maškové.

„Krám měl v Nebuželích už můj dědeček, tehdy ale na jiném místě. Maminka působila 
v místních potravinách padesát let, nejdříve pod Jednotou, na začátku devadesátých let minulého století prostory koupila a začala tam podnikat," vrací se Jitka Pokorná do časů před nešťastným požárem. 

Noc plná dýmu

Bylo pondělí 23. února roku 2015, půl třetí v noci, když dostala zprávu, že prodejna hoří. Už od domu viděla, jak se k nebi valí dým.

„Stála jsem tam v pyžamu o berlích, protože jsem byla po úrazu kolene, a sledovala, jak se plameny od střechy šíří celým krámem," vzpomíná. Příčinou požáru byla vadná zářivka, od níž začala hořet elektroinstalace.

Tehdy Jitka Pokorná netušila, že přijde o živobytí. „Zatímco hasiči dělali svou práci, myslela jsem na to, že se naštěstí nikomu nic nestalo a hoří jen věci. Věřila jsem, že to brzy dáme dohromady, uklidíme, vymalujeme a začneme prodávat. Než jsem se dostala dovnitř, to byla zkáza…" vypráví.

Chci práci zpátky

Zůstala jen základní betonová deska a na ní azbestové obvodové zdi. „Dva měsíce jsem odmítala možnost, že bychom se do obnovy prodejny pustily. Pozemek od nás chtěli koupit asijští podnikatelé. Pak jsem ale dospěla 
k rozhodnutí, že chci svoji práci zpátky," říká Jitka Pokorná o době, která 
nebyla snadná.

Ze dne na den byly náhle bez práce tři ženy, Miloslava Mašková, Jitka Pokorná a prodavačka, která byla ve smíšeném zboží zaměstnána na částečný úvazek.

„Musely jsme ještě zaplatit faktury za část zboží, které shořelo. Neměly jsme přitom šanci vydělat ani korunu," vrací se Jitka Pokorná do loňské zimy, „naštěstí byla prodejna pojištěná a za peníze od pojišťovny jsme mohli zahájit obnovu. Bylo to nákladné, jen demoliční práce stály tři sta tisíc." 

Třináctka tentokrát šťastná

Práce začaly loni na podzim, na začátku letošního června slavila Jitka Pokorná s rodinou kolaudaci. A od třináctého už se zase prodává. „Na vybavení prodejny jsem si vzala úvěr. 
A kraj nám přispěl z dotací pro malé a střední podnikatele sto tisíci korunami," vysvětluje Jitka Pokorná.

Obnovené Smíšené zboží v Nebuželích se rozkládá na dvou třetinách původní prodejny, na zbývající části je terasa s venkovním posezením. Pár stolečků, u nichž si lidé mohou povídat u kávy, je i v krámě s pultovým prodejem, kde se nachází dokonce i sociální zázemí pro zákazníky.