Na podiu se však objevilo i několik zpěváků či spíše zpěvaček kolem dvaceti let. Podle hlavního organizátora akce Julia Bolvana se přihlásily zhruba tři desítky soutěžích.

Zejména ti starší si pak pro porotu, již tvořili muzikanti, kteří se na české hudební scéně už nějakou dobu pohybují, připravili nejen populární písně, ale i několik romských skladeb. Ty vzbudily u diváků značný ohlas a například čardáš v podání Věry Bolvanové roztančil jak diváky, tak také dva z porotců.

Zábavné odpoledne moderoval Jan Červeňák, který má s vystupováním nemálo zkušeností. „Podobnou akci dělám poněkolikáté, navíc sám už pár let zpívám," přiznal mladý muž, jenž se podílel i na organizaci celé akce. „Založili jsme velký taneční a pěvecký sbor. Chceme se zaměřit hlavně na děti, aby nedělaly nic, co by neměly," prozradil řezník, který se věnuje také investičnímu poradenství.

Vítěz soutěže se radoval z výhry v podobě nového tabletu a pěti tisíc korun v hotovosti. A po vyhlášení výsledků pak na návštěvníky, kteří se sjeli ze všech koutů republiky, čekal ještě druhý ročník romského plesu.

Chtěli jsme udělat něco pro naše děti

Za vším hledej ženu, říká jedno známé úsloví. Pokud však jde o aktivity, které se týkají romské komunity na Mělnicku, toto rčení by mělo znít „za vším hledej Julia Bolvana".

Nejen že je tento mladý muž  majitelem sociální firmy, která pomáhá dlouhodobě nezaměstnaným udržet si pracovní návyky a získat praxi. Navíc je také členem Romského sdružení kultury a sportu, které v Mělníku pořádá nejrůznější zábavné akce nejen pro Romy.

Pěveckou soutěž pro mladé Romy pořádá vaše firma ve spolupráci se sdružením. Proč jste se do něčeho takového vůbec pustil?
Vymysleli jsme to, protože jsme chtěli udělat něco pro děti. Nikdo jiný z našich řad nic podobného neorganizuje. Nechceme, aby děti jenom běhaly venku, ale aby dělaly i něco užitečného.

Jak je to s cenami pro vítěze, máte nějaké sponzory?
Jedinými sponzory jsme my sami. Tablet zakoupila naše firma a pět tisíc v hotovosti, které vítěz také dostane, se snažíme vybrat na vstupném. Co bude chybět, doplatíme.

Na základě čeho jste vybírali členy poroty?
Oslovili jsme ty, kteří už mají na hudební scéně něco za sebou. Aby vůbec něco uměli, měli nějaké zkušenosti. Všichni byli rádi, že se do soutěže mohou zapojit.

Co si od soutěže slibujete?
Vzhledem k tomu, že plánujeme další ročníky, přáli bychom si, aby se na příští rok děti připravovaly a jenom se nepotloukaly ulicemi. Zkrátka s nimi a pro ně zkoušíme dělat něco dobrého.

Pojďme k vaší firmě, jak to vlastně začalo?
Chtěli jsme pomoci Romům, kteří nemají práci, ale pracovat chtějí. Já si totiž myslím, že ačkoliv se mezi lidmi říká, že Romové práci nechtějí, není to pravda.

Jak dlouho fungujete a kolik Romů zaměstnáváte?
Na trhu jsme od roku 2011. V letní sezoně míváme kolem dvaceti zaměstnanců, v zimě je to slabší. Pracujeme v technických službách, děláme především úklid města.

Mělníka?
Nejen, působíme i v dalších městech, například v Kralupech, Neratovicích či Brandýse.

Kde sháníte zaměstnance?
Na úřadech práce nebo přes známé. Někdy je to ale těžké, protože pokud člověk dostává sociální dávky dvanáct tisíc a já mu nabídnu za práci osm, nemá důvod se snažit. Je to zkrátka o penězích, jako ostatně všude.

VIZITKA
Dvaatřicetiletý Julius Bolvan pracuje už od svých patnácti let, kdy dokončil základní školu. O tři roky později si založil první firmu a od té doby se pohybuje ve sféře soukromého podnikání. V Mělníku provozuje sociální firmu MTS Bolvan, která zajišťuje práci v technických službách lidem bez zaměstnání, většinou Romům. Je zadaný, má přítelkyni.