Bydleli sice ve svém, ale nelegálně. Radnice proti nim dokonce zahájila přestupkové řízení. „Užívají stavbu v rozporu s kolaudačním rozhodnutím. Dům je totiž kolaudován jako zdravotní středisko, nikoli jako objekt k bydlení," vysvětlil už před lety Pavel Průcha z mělnické radnice. Zároveň přiznal, že bránit jim fyzicky v bydlení nelze. Ani pokutu Romové nezaplatili. Spolu s dalšími dluhy na ně pak dopadla exekuce.

Dům získal loni v dražbě nový majitel. A ukončil nájemní smlouvy všem šestačtyřiceti lidem k poslednímu dubnovému dni letošního roku.

Podle starosty Ctirada Mikeše město pomohlo najít celé komunitě bydlení. „Ve spolupráci se sociálním odborem města jsme našli nové nájemní byty. Někteří se také stěhují do azylového domů, další dokonce odcházejí z Mělníka jinam," vysvětlil starosta s tím, že radnice za tímto účelem neuvolnila žádnou bytovou jednotku v majetku města.

Původně byla v nezkolaudovaném objektu jedna rodina dokonce trvale přihlášena. To však bylo v rozporu s platnými předpisy, a tak se do věci vložil i správní odbor.

Řada lidí si na Romy, které v bývalém zdravotním středisku zatím ještě bydlí, stěžuje. Podle starosty se jich někteří z nich dokonce bojí. V blízkosti domu se totiž nachází městský park a hřiště, kde v minulosti docházelo k různým konfliktům.