Zatím bydlí u syna, ale hledají podnájem. Do azylového domu nechtějí.

Romská rodina, které v sobotu vyhořel byt na sídlišti Sportovní v Mělníku, nabídku města na azylové bydlení v Dukelské ulici zřejmě nepřijme.

Podle manželů Bolvanových, které připravil oheň o všechno, je sice nabídka města milá, bydlení v azylovém domě je však pro ně nepředstavitelné. „Byt je příliš malý, snad jen tři na čtyři metry,“ vysvětlil Julius Bolvan. „Navíc je tam všechno společné, záchody, umývárny i chodby,“ přiznala své obavy z podmínek v azylovém domě Růžena Bolvanová.

První dvě noci po požáru přespávali Bolvanovi u Juliovy sestry, která žije v panelovém domě na sídlišti. Nyní pobývají u svého syna v Dukelské ulici, přímo proti azylovému domu, v němž mají zajištěné bydlení. „Jsme u syna, ale dcera nám hledá nějaký podnájem. O něčem už ví, ale jisté to bude až po neděli,“ řekl včera Julius Bolvan.

Rodina si cení snahy mělnického místostarosty Zdeňka Koudelky nalézt pro ně náhradní ubytování. „Je moc hodný, zatím nám spolu se sociální pracovnicí nalezli alespoň ubytování v azylovém domě a zajistí nám oblečení,“ poznamenala Růžena Bolvanová.

Bolvanovým z bytu nezůstalo vůbec nic, kromě dokladů, které měli v době požáru u sebe. Od pojišťovny nedostanou ani korunu, byt totiž neměli pojištěný. „Měli jsme nově zařízený byt s palubkami na stropě, koberci, televizí, počítačem, prostě vším. A najednou nemáme nic,“ postěžovali si manželé.

Bolvanovy mrzí, že se o požáru jejich bytu na sídlišti rychle začaly šířit fámy. „Říkají, že manželka usnula s cigaretou v křesle, přitom ani jeden z nás nekouří a neměli jsme ani křeslo, jen lavici. Navíc jsme v době požáru vůbec nebyli doma,“ uvedl Bolvan s tím, že byl s manželkou na návštěvě u švagrové a potom zašli do blízké hospody.

Když se vraceli domů, jejich byt už byl v plamenech. „Bylo to hrozné, nemohli jsme vůbec nic dělat. Nic jsme z bytu nezachránili, všechno shořelo,“ vzpomínala na hrůzné chvíle Růžena Bolvanová. Ta se i s manželem přiklání k verzi hasičů, že za vznikem požáru stojí nejspíš závada na elektroinstalaci. „Kdybych byl doma, snažil bych se požáru zabránit,“ dodal Julius.

ČTĚTE TAKÉ:Byt v mělnickém sídlišti Sportovní lehl popelem