„Odvolaný ředitel Technických služeb jmenoval do funkce vedoucí krematoria svou třiadvacetiletou přítelkyni. Nemaje tato kvalifikaci ani obyčejný řidičák, v pracovní smlouvě je vedena coby technický pracovník. Výše příjmů je ovšem vysoký nadstandard. Také jí pan ředitel v rámci investic do krematoria pořídil do kanceláře gauč za 15 tisíc korun, pračku se sušičkou za 35 tisíc nebo reproduktory za 12 tisíc korun, a to všechno z veřejných financí," uvedl Tomáš Trejbal (ODS), mělnický radní pro věci sociální.

Mezi lidmi se hovoří o padesáti tisících hrubého měsíčního příjmu. Redakci Deníku se vyjádřila i sama vedoucí krematoria. „Myslím, že těch padesát tisíc vzniklo tak, že Jan Rohlík, stávají ředitel technických služeb, průměroval naše platy za celý rok, respektive od 1. dubna 2022. Předpokládám, že z toho mohla vyjít takováto částka, protože jsme všichni zaměstnanci organizace dostávali odměny," uvedla Tina Skalická a potvrdila, že výše jejího platu se pohybovala mírně přes třicet tisíc korun.

Skalická z postu šéfové odchází

Od 6. března čerpá dovolenou a v dubnu už do funkce nenastoupí. „Rozhodně chci řešit to, co dělá vedení města s mým jménem. K tomuto pátku končím a chci se zabývat tím, jakým stylem byla poškozena má osoba," dodala Skalická.

Popírá přitom, že by se v její kanceláři nacházel gauč za patnáct tisíc. „Také byl zmiňován reproduktor. Kolegové si pustí v práci hudbu, ale také - a především se pořádá žeh s účastí, kde pouštíme pozůstalým písně, které si vyberou, jako další možnost osobnějšího rozloučení, stejně jako se to děje při obřadech u pohřebních služeb," zdůraznila Skalická.

Bývalý ředitel Jindra se hájí


Vedení města obviňuje také bývalého ředitele, že použil finanční prostředky ke svému pohodlí. „S utrácením těchto peněz neměl pan ředitel žádný problém, čemuž odpovídal i jeho služební vůz Volkswagen Caravela 4x4 automat s výkonem 200ps v benzínovém provedení za 1,3 milionu korun," upřesnil Trejbal s tím, že bývalí radní dali Jindrovi ke koupi tak drahého vozu zelenou.

Každá finanční částka z rozpočtu města pro Technické služby města Mělníka musí být nejdříve projednána v radě města a následně musí projít schvalovacím procesem v zastupitelstvu. „V případě krematoria Mělník bylo pořízení dvou svozových vozů pro převozy těl od pohřebních služeb a pořízení nové technologie chlazení včetně úprav dvou chladírenských komor doplněno o jeden mrazicí box. Žádné jiné finance z rozpočtu města nebyly s výjimkou zhruba 35 tisíc korun provozního příspěvku na dílčí havarijní opravu střechy čerpány," hájil se bývalý ředitel Jindra.

Informace, že platový výměr slečny Skalické byl ve výši 50 tisíc korun, je podle Jindry tvrzením hraničícím s demagogií. „Skutečný platový výměr slečny Skalické nijak nevybočoval z finančního ohodnocení vedoucích zaměstnanců v Technických službách města Mělníka, a ke zmiňované částce měl velmi daleko," vyvrátil, že by šlo o vyšší plat z důvodu milostného poměru se zaměstnankyní.

Připomněl, že bylo na jeho rozhodnutí, v jakém složení a počtu zaměstnanců bude krematorium provozováno. „Jako první byla pozice vedoucí krematoria nabídnutu paní Hollainové, která krematorium za působení společnosti PAX Bohemia (předchozí provozovatel) vedla. K dohodě nedošlo, a proto byla se stejnou nabídkou oslovena stávající vedoucí, která byla taktéž za předchozího provozovatele v krematoriu zaměstnána,“ vysvětlil.

Hospodářský audit je na spadnutí

Technické služby Mělník zažily turbulentní období, a to na konci října loňského roku, kdy došlo k odvolání Jindry radou města bez udání důvodu. Na jeho místo byl následně dočasně dosazen Jan Rohlík (Mělník 2022) jako krizový manažer.

Na to konto vyhlásili všichni zaměstnanci stávkovou pohotovost, která trvala měsíc. Tehdy se obávali, že je město plánuje propustit a organizaci prodat. Šlo ale pouze o spekulace, které vedení města okamžitě vyvrátilo.

Organizaci čeká v nejbližších měsících hospodářský audit. Následně by mělo být vypsáno výběrové řízení na post nového ředitele.