Čerstvě narozená miminka. Jedno narozené na Silvestra v roce 2007, druhé narozené po oslavách nového roku 2008. Myslíte si, že je mezi těmito miminky nějaký rozdíl? Kromě několika dnů či hodin od jejich narození se u těchto miminek liší výše porodného.

V roce 2007 bylo totiž porodné ve výši 17 760 korun. Počátkem roku 2008 kleslo na 13 000 korun. Nejen maminky z Mělnicka tak kvůli reformě zdravotnictví dostanou za porod o celých pět tisíc korun méně.

Jedním z příkladů je Michal Klimeš z Milína, který se narodil 31. prosince v 17.40 hodin. Šárka Stoklasová z Roželova se narodila přesně o čtyřiadvacet hodin později. Kromě čtyřiadvaceti hodin je mezi těmito miminky také téměř pětitisícový rozdíl ve výši porodného, které dostanou jejich rodiče.
Za pět tisíc korun může mít Michal, který se stihl narodit na Silvestra, jednorázové plenky na pět měsíců. Vycházeli jsme přitom z ceny levnějších plen.
„Za pět tisíc, které ještě dostaneme, jsem ráda. Peníze věnuji malému na papírové plenky. Nepodnikala jsem však žádné kroky k urychlení porodu,“ řekla maminka malého Michala Jana Kašová. Ani maminka Šárky, jejíž miminko se narodilo v prvních hodinách nového roku 2008, není v žádném případě smutná. „Jsem šťastná, že máme zdravé miminko. To je to nejdůležitější,“ uvedla Martina Stoklasová.

Zatímco v minulých letech se pozornost veřejnosti i rodičů samotných soustředila na to, který z novorozenců se stane „prvním miminkem roku“, snažily se teď některé maminky stihnout porodit ještě před nástupem nemilosrdné reformy ve zdravotnictví. Porodníci však odmítají, že by se jakkoli snažili k urychlení porodu přispět. Podle nich rodí přesně v termínu pouze čtyři procenta žen.

„Žádný porod jsme úmyslně před 1. lednem nevyvolali. Je ale pravdou, že jsme před začátkem nového roku měli větší množství porodů. Mohlo to být způsobené tím, že maminky měly například větší množství pohybu a byly přes svátky aktivní,“ uvedl Jan Zmrhal, primář gynekologicko – porodnického oddělení v mělnické nemocnici.

Stejného názoru jsou i lékaři a vedení nemocnic z jiných regionů. „Lékaři Oblastní nemocnice Příbram se zatím nikdy s naléháním maminek, v tomto ohledu na urychlení porodu, nesetkali. Ať se to týká prvního miminka v roce a finanční odměny, nebo posledního miminka ve snaze předejít ztrátě části porodného či placení poplatků za pobyt v porodnici,“ objasnila mluvčí příbramské nemocnice Monika Boušková. „Pokud by se stalo, že by maminka, u které se jedná o bezproblémové těhotenství, a tudíž není důvod k urychlování porodu kvůli případnému přenášení nebo jiné komplikaci, přišla s takovouto žádostí, dostalo by se jí od porodníka vysvětlení situace. Lékař vždy přihlíží ke zdravotnímu stavu matky a dítěte. A to bez ohledu na finanční výhody nebo nevýhody,“ dodala Boušková.